| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca in lume exista piramide asemanatoare cu piramidele din Giseh? Ce credeti ca demonstreaza asta?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Eu cred ca omenirea in acea perioada avea o legatura stransa cu natura, iar spiritualitatea era foarte dezvoltata.
Se spune ca piramidele au fost ridicate in virtutea unor stravechi rituri religioase-indeosebi funerare-si s-au gasit aproape pe tot globul.
Multi arheologi si astronomi presupun ca aceste piramide sunt o reperezentare a unor constelatii...sau observatoare astronomice.
In decursul istoriei, fascinatia piramidelor a adus la iveala foarte multe coincidente si curiozitati inca nelamurite pana acum...Forma lor geometrica sugereaza eternitate, putere, perfectiune...calitati pe care si le-au atribuit faraonii sau marii preoti. Matematica sta la baza intregului Univers, iar noi fiind o infima parte din el, este normal ca tot matematica sa ne guverneze. EXISTA O LEGATURA IN TOATE...asa cum a existat o limba primordiala a unei civilizatii pe care nu o cunoastem nici azi, tot asa ar fi putut exista o ideologie religioasa sau astronomica universala in timpuri stravechi.
Pana in ziua de azi, nimeni n-a reusit perfectiunea unei piramide...sa nu mai vorbim de interiorul ei si secretele care nici astazi nu le-a dezvaluit! Eu cred ca este o stransa legatura intre cosmos si Pamant... o cale de comunicare pe care inca nu suntem pregatiti s-o realizam...Omul a avut dintotdeauna curiozitatea si dorinta de a ajunge la Dumnezeu...de a se inalta, de a fi nemuritor...si a facut tot ce i-a stat in putinta pentru aceasta!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, exista piramide si pe continentul american. Demonstreaza ca si mai demult, ca si in vremurile noastre, au existat persoane inventive, stiutoare de geometrie.

assiris
| assiris a răspuns:

S-ar putea sa demonstreze o anumita ciclicitate a vietii pe pamint deoarece am auzit ca s-au gasit si pe fundul oceanelor. Deocamdata insa omenirea, cel putin la o parte din ele nu prea e lamurita cum si de ce au fost construite, niste asemenea constructii uriase, cu mijloace, se pare, rudimentare fata de tehnologia de azi.

| kh1ss a răspuns:

Da, stiu. Ca au fost mult mai destepti decat noi si mai preocupati de ce ii inconjoara...natura, stelele...

| dani9354 a răspuns:

Evolutia lumii, puterea oamenilor, ambitia, fericirea etc