| Annelise a întrebat:

Stie cineva cati ani faci conservatorul si daca trebuie sa dai o proba de aptitudini inainte?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Examenul la Conservator este foarte dur, cu atat mai mult cu cat concurenta e apriga. De obicei, acolo merg foarte multi absolventi de Liceu de Arta. E vorba despre tineri care, din clasa I, au facut muzica intensiv. Ori canto, ori instrument.

2 răspunsuri:
| kiddutssa a răspuns:

Din cate stiu eu dureaza cam patru ani. Nu este vorba de o proba de aptitudini ci mai degraba de o proba in adevaratul sens al cuvantului. Daca dai pentru canto trebuie sa canti anumite arii in tonalitati diferite. Pentru chitara la fel trebuie sa sustii diferite partituri in fata viitorilor profesori. Daca nu ai facut inainte vreo scoala de muzica slabe sanse sa treci de admitere. Mult succes insahappy

| Annelise explică:

Sunt in al doilea an de canto la scoala de arta tongue