| zxzx a întrebat:

Stie cineva daca profesorii ce sunt indrumatorii studentilor la lucrarile de licenta primesc bani in plus pentru fiecare student, de la stat? Asa cum sunt cei ce corecteaza lucrarile de Bac de exemplu.

2 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Depinde de Facultate, depinde de oraş.
În mod normal, nu ar trebui.
Oricum au salarii destul de mari.
Ai auzit tu ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeee... e posibil. Trebuie sa-si bibileasca Mercedes-urile cumva, nu? Investitie maxima... deci ar cam trebui sa primeasca bani in plus pentru fiecare student (nu vorbesc serios).
Pe site-ul unei anumite facultati sunt specificate urmatoarele: "un cadru didactic poate indruma cel mult cinci lucrari de licenta/promotie, la toate specializarile din facultate"; "fiecare cadru didactic titular de curs trebuie sa coordoneze cel putin o lucrare de licenta/promotie, la orice specializare existenta in facultate". Probabil chestiile astea sunt valabile in toate universitatile de stat. Deci mi se pare, oarecum, normal sa primeasca bani in plus pentru fiecare student.