| Believe9 a întrebat:

Stie cineva sa imi zica care este taxa de inscriere la facultatea de medicina "Victor Babes" din Timisoara? Si daca se intra cu bursa mai trebuie ceva platit?
As vrea sa imi dați mai multe detalii despre facultate.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ce fel de "bursă" te referi?
La cea pentru "românii de pretutindeni"?

"II.5. Prevederi privind taxa de înscriere la concursul de admitere:
5.1. Taxa percepută de la candidaţi pentru înscrierea la concursul de admitere, este de 100 lei/specializare şi se achită la casieria universităţii, chitanţa urmând a fi prezentată la înscrierea la concursul de admitere.
5.2. Sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere:
 orfanii (de ambii părinţi);
 cei proveniţi de la casele de copii sau din plasament familial;
 copiii personalului didactic aflat în activitate;
 copiii personalului angajat în UMF "Victor Babeş" din Timişoara;
 alte situaţii deosebite, cu aprobarea comisiei de admitere/rectorului.
5.3. Scutirea de la plata taxelor de înscriere la concurs se face numai în baza actelor (dovezilor) prezentate de candidaţi, din care să rezulte că fac parte din una dintre categoriile enumerate mai sus.
5.4. Scutirea de la plata taxelor de înscriere la concurs se aprobă numai pentru o singură înscriere, la oricare dintre specializările pentru care se organizează concurs de admitere la UMF "Victor Babeş" din Timişoara." - SURSA = Regulamentul de la linkul oficial :
http://www.umft.ro/......202016.pdf

Alte detalii găseşti pe pagina oficială a facultăţii :
http://www.umft.ro/admitere-2016_434

http://www.umft.ro/

Toate cele bune!

| Believe9 explică (pentru bursuc001):

Dar daca intri pe locurile bugetare, atunci nu trebuie platit nimic, adica trebuie platitata doar acea taxa de inscriere(inmatriculare)?

| bursuc001 a răspuns (pentru Believe9):

Indiferent că eşti admisă pe locuri de "la buget" sau de "la taxă", TREBUIE să plăteşti ( la înscriere ) Taxa de înscriere!
Plus Taxa de înmatriculare ( sau după caz, taxa de studii/ori prima rată din ea, dacă eşti "la taxă" ) - taxă pe care o plăteşti după ce ai fost admisă!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti aici toate detaliile de care ai nevoie

http://www.umft.ro/......202016.pdf