| marga09 a întrebat:

Stie cineva un exemplu de conflict intern sau extern?

Răspuns Câştigător
| ToxiKat a răspuns:

Iti zic eu... k maine dau test din asta...la eografie banuiesc ca te referi...
conflict intern-in filipine-conflict de tip religios intre catolici si musulman; in sudan- conflict intre autoritatile arabe proguvernamentale si locuitorii de vestul satului(regiunea darfur)
conflict extern- intre india si pakiastan, isi are origine in momentul decolonizarii cand colonia britanica a fost impartita in india si pakistan iar pakistanul al randul lui in pakistanul de est si pakistanul de vest; acum 4 deceni pakistanul de est sia castiagt independenta numinduse bangladesh; in prezent india si pakistan se confrunta pentru obtinerea zonei Kashmir;
scuze pentru eventualele greseli de scriere-din graba

8 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

Nu stiu daca am inteles ce ai zis, dar hai sa vad:
intern-PDL se tot cearta cu PSD
extern-Israel se razboieste cu Iran
e bine? tongue

| asko a răspuns:

Conflict intern - nu stiu daca baiatul x ma place si nu stiu ce ar fi mai bine - sa il astept pe el sa ma abordeze sau sa fac eu primul pas
conflict extern - cineva se impinge in mine pe strada, ma enervez, ma cert cu persoana

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Asko scuze da tio iau inainte sunt la scoala de arte si meserii si am facut aceasta lectiebig grin...conflictul extern este cauzat de un obstacol activ exterior persoanei, constand in repetarea situatiilor frustrante cu care se confrunta acesta...conflictul intern este cauzat de un obstacol activ intern, de tipul conflictelor emotionale dintre 2 tendinte care nu se pot pune de acord sau de tipul conflictelor morale raportate la constina morala a persoanei... Conflictele interne fac ca fiecare zi pentru majoritatea sa fie doar prelungirea agoniei, sir interupt de mici exceptii de relaxare si buna dispozitie...Conflictul intern poate fi abordat prin intermediul mesajelor:
• tip autodirectionare (vreau/ trebuie/ voi începe activitatea X, voi merge la Y etc.)
• tip autorecompensa (foarte bine, bravo, pot sa aleg etc.)
• tip autosustinere ("înca putin", mai încerc o data)
• tip autosanctiune ("nu merit", "n-am facut nimic" etc.)
- Conflictul extern poate fi reglat prin mesaje care modeleaza comportamentele, situatiile în raport cu dorintele, trebuintele, asteptarile noastre. Mesajele folosite pot fi:
• tip instructiune
• tip recompensa
• tip avertizare
• tip persuasiune, convingere
• tip sanctiune
• tip mobilizare etc.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Conflictul intern sunt cauzate de un obstacol activ intern, de tipul conflictelor emotionale dintre doua tendinte care nu se pot pune de acord sau de tipul conflictelor morale raportate la constiinta morala a persoanei.

Conflictele externe sunt cauzate de un obstacol activ exterior persoanei, constand in repetarea in repetarea situatiilor frustrante cu care se confrunta acesta.

| marga09 explică:

Nu la asta m-am referitstraight face
un conflict care a avut loc in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conflict intern: localnicii din Măgăoaia de Sus au intrat peste ăia din Măgăoaia de Jos "şî le-or ars vreo duouâ bâti pă schinari di s-or învăţat minti dânşii".
Conflict extern: razboiul dintre Liechtenstein si Luxemburg (amanat din cauza conditiilor atmosferice nefavorabile).

| conflict a răspuns:

Buna, sa- ti raspund cat mai scurt :
intern cand sunt constipat.
extern cand glanda cere nicotina si mi--e lene sa ma ridic sa-mi caut o bricheta si ma cert cu careva de prin casa sa- mi aduca.

| insaneman a răspuns:

Cred ca un conflict extern ar fi cel dintre americani si irakieni