| popbuiajulia a întrebat:

Stiti cumva ce se da la probele de la intrare la liceul de arte vizuale Romulus Ladea? Daca da, sunt grele? O sa termin clasa a 8-a si as vrea sa merg acolo. E greu la acel liceu? Cu ce medie se poate intra minim? Va rog raspundeti la toate intrebarile

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Se dau 2 probe:
1. Desen in creion dupa un obiect pe care il pune in fata ta (de exemplu: un măr)
2. O proba la alegere intre Pictura si Modelaj in lut dupa o tema data (de exemplu: o nunta)
Probele nu sunt grele dar trebuie sa fii cat de cat buna ca sa le iei. O proba dureaza 5 ore.
Iti recomand sa mergi la pregatirile organizate de liceu. Sunt gratuite si se fac tocmai pentru pregatirea elevilor care vor sa intre in acest liceu. Pregatirile incep in luna Martie si dureaza pana in luna Mai cand vor fi probele. Pregatirile se vor desfasura de luni pana joi, cate 2 ore pe zi intre orele 15-17.
Ultima medie finala de admitere cu care s-a intrat anul trecut a fost de 7, 24.
Mai multe informatii poti vedea pe site-ul liceului.
www.arteplasticecj.ro

| popbuiajulia explică (pentru Lioana):

Multumesc

| Lioana a răspuns (pentru popbuiajulia):

Cu placere. Mai am inca o specificatie. Faptul ca treci acele probe nu inseamna neaparat ca ai intrat. Rezultatele la probe se dau la sfarsitul lunii Mai, iar cei admisi sunt trecuti pe o lista provizorie. Intre acestia se mai face o triere dupa ce se dau rezultatele la Evaluarea Nationala si se calculeaza o medie cu nota de la Evaluare si cu media generala din clasele V-VIII.

Media Finala de Admitere (MFA) se calculeaza asa:
MFA = (3 x APT + MA): 4
unde APT e media de la probele de aptitudini
iar MA este media de admitere care se calculeaza asa
MA = 0, 2xABS + 0, 8xEN unde ABS este media generala a claselor V-VIII iar EN este media la Evaluarea Nationala.

Asadar media de la probele de aptitudini este foarte importanta pentru ca este 75% din media finala iar Evaluarea Nationala impreuna cu media claselor V-VIII este doar 25%.
De exemplu un elev care a avut medie foarte mica la Evaluarea Nationala si medie foarte mare la probele de aptitudini poate intra in timp ce altul care a avut medie mica la probele de aptitudini chiar daca are medie mare la Evaluarea Nationala poate pica.
Ar fi bine sa ai o medie de minim 8 la acele probe de aptitudini pentru ca dintre elevii cu medie de 7 au fost care au picat.

| popbuiajulia explică (pentru Lioana):

Multumesc mult pentru informatii. Sunt sigura ca ma vor ajuta laughing)