| josephStalin98 a întrebat:

Stiti cumva daca va trebui să dau examen de admitere la fizica daca eu sunt la mate info, si vreau sa dau la facultate la cibernetică? Sau sa imi spuneti care facultate admite doar nota de la bac daca e mare. Ps sunt din București

Răspuns Câştigător
| Elieee a răspuns:

Nu se dă niciun examen de admitere la fizică. Facultatea de cibernetică este în cadrul ASE-ului unde media de admitere se face în funcție de media din bac (70%) și media din cei patru ani de liceu (30%). Mediile sunt foarte mari aici, chiar și la taxă. Anul acesta ultima medie la buget a fost 9, 23, iar la taxă 9, 24.
În cadrul universității din București mai este facultate de cibernetică, aici mediile sunt mult mai mici, chiar și la buget, iar media se face 50% nota din bac de la română și 50% nota de la o altă probă precum mate, geografie, logică, istorie etc.
Îți recomand facultatea de cibernetică, statistică și informatică economică din cadrul ASE-ului.
Succes!

1 răspuns:
| eckblume a răspuns:

Fiecare facultate are un site unde ai detalii despre admitere.
http://csie.ase.ro/admitere-licenta - aici nu dai la fizica, dai niste eseuri