| alin322 a întrebat:

Stiti cumva unde CUM/UNDE pot invata cum SE CITESC GRUPURILE DE LITERE IN ENGLEZA? De exemplu ele se citesc diferit cand au litere diferite langa ele, a adica cand grupul e diferit. Multumesc

2 răspunsuri:
| Erick1 a răspuns:

Ar fi un chin complet inutil, crede-ma big grin Engleza nu e de nicio culoare o limba fonetica, regulile de pronuntie sunt prea multe ca sa le poti memora si aplica cand trebuie + exceptii. Cel mai bine e sa inveti direct pe pronuntie, asa iti dai seama incet incet cum se pronunta. Niciunul dintre noi nu cred ca a scris reguli de pronuntie la engleza, in afara de 3-4 grupuri de litere, se schimba pronuntia de la cuvant la altul big grin

| alin322 explică:

Da, mi se pare oribil. De 3 ani ma chinui sa invat engleza dar am deficiente mari. Una la pronuntia cuvintelor... si alta la cuvinte ca : Seen/SAW, Need/needs/needed, walk/walking, met/meet, this/it si multe alte cuvinte pe care nu prea pot sa le diferentiez.