| Green4Apple a întrebat:

Stiti un mod mai eficient de a invata cazurile substantiului?(acuzativ,nominativ,genitiv,dativ si acuzativ)Am tot incercat sa le memorez pentru ca o sa am mare nevoie de ele si stiu ca sunt importante, dar nu imi intra in cap! Astept raspunsuri rapide!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sincer, nu cred că ai depus efort suficient! Nu pot crede ce zici!
Sunt foarte ușoare. Dacă nu le pricepi nicicum, înseamnă că trebuie să-ți pună mămica meditații.
P.S.
Ce nu înțelegi? Unde te împotmolești?

| Mihaies a răspuns:

Vezi aici o modalitate de învăţare a cazurilor:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/functiile_sintactice_ale_cazurilor/0-403

| Robertmihairobert98 a răspuns:

Poi pune burta pe carte ca altfel nu vei reusi stiu ca e mai greu dar dupa o sa le inveti o sa fie mai usor. Funda?