| JajaAliensHere a întrebat:

Ok, am nevoie de cineva care se pricepe la SPANIOLA. Am un amic din Mexic caruia tot incerc sa-i dau lectii de romana, iar el mie de spaniola. Problema e ca ma roaga sa-i explic pronumele la toate cazurile (nominativ, genitiv, acuzativ, dativ, vocativ) si nu prea stiu cum sa-i explic corect gramatical in limba spaniola. Ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| wolfyflower99 a răspuns:

Cazurile in spaniola sunt mai ciudate. Eu fac scoala in Spania, si nu am auzit de cazuri aici, si i-am intrebat pe colegi si habar n-au ce sunt cazurile (dar le-am facut in Romania in a 6-a).
Ce am auzit eu in Spania sunt sintagmele (sintagmas), si sunt asemanatoare cazurilor. Poti sa ii spui ca pronumele la cazuri sunt asemanatoare cu sintagmele. Intreaba-l de "sintagma nominal, sintagma verbal, sintagma adjectival, sintagma adverbial, construccion preposicional...).
Exista posibilitatea de a gresii, asa ca mai bine mai intreaba si alte persoane, ca sa fii sigur. Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Fa-i cont pe livemocha
este un site unde poti invata orice limba vrei tu inclusiv romana

| LoLyPoooop a răspuns:

Incearca pe google la optiunea de traducere in partea de sus cand pornesti pagina acolo dai la ce limba vrei poti sa dai din romana sa iti traduca in spaniola si poti da la difuzor sa iti zica un robot cum se pronunta bafta

| JajaAliensHere explică (pentru LoLyPoooop):

Stiu, dar acolo nu traduce mereu corect. sad Merci oricum!