| silviutzu17 a întrebat:

Stiu ca nu e un site pentru teme insa am la romana o compunere in care sa demonstrez importanta iubirii in viata unui adolescent. Nu vreau compunerea insa niste idei pe care sa le dezvolt. Multumesc anticipat!

PS: Sunt clasa a11-a.

2 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Poti sa spui ca iubirea este de mai multe tipuri. Toti colegii tai o sa vorbeasca despre iubirea dintre un tip si o tipa. Tu poti sa vorbesti si despre celelate tipuri de iubire. Iubirea pe care o primesti si iubirea pe care o oferi tu celorlalti. Iubirea dintre parinti si copii. Iubirea poate fi o comuniune a mai multor sentimente cum ar fi respectul, loialitatea. Apoi iubirea pentru animale, pentru natura. Apoi iubirea romantica (pentru o persoana de sex opus). Iubirea adolescentina face parte din maturizarea sufleteasca a fiecaruia. Poti povesti despre modul in care experientele legate de iubire contureaza caracterul adolescentilor. Ce impact are prima iubire asupra oamenilor. Ca experientele traite in adolescenta constituie baze pentru dezvoltarea emotionala a viitorului om matur. E un subiect vast pe care il poti lungi cum vrei tu. Succes

| Comunity a răspuns:

Iubirea este cel mai
puternic sentiment, cea mai intensă trăire pe care o cunoaşte omul şi experienţa care îl transformă radical. Iubirea este cel mai important sentiment, iubirea nu te ajuta cu nimic in viata pentru ca iubirea este insasi viata, ea sta la baza existentei noastre. Iubirea adolescentină, pură şi magică, răstoarnă tot universul relativ stabil al adolescentului, pertubându-i viaţa şi activitatea.Prima dragoste, cei mai mulţi dintre noi, o trăim în timpul adolescenţei. Evoluţia sentimentală îşi spune cuvântul pe la vârsta de 15-16 ani, chiar dacă prima simpatie pentru o persoană de sex opus se manifestă la grădiniţă sau în primii ani de şcoală. Mult noroc!