| anonim_4396 a întrebat:

SUNT DISPERAT. Vreau în vacanţa de vară(trec în a X-a) să mă transfer de la mate-info intensiv info la profilul filologie bilingv engleză în cadrul aceluiaşi liceu(CNVA), dar părinţii mei nu sunt de acord.Motivele mele sunt următoarele: nu înţeleg absolut deloc fizica(abia am reuşit să scot pe primul semestru media 5),la matematică, biologie şi informatică scârţâi destul de rău, (deci efectiv simt că nu am înclinaţii spre real), dar îmi plac; româna, engleza, franceza, şi geografia.Cum aş putea să-i conving să mă lase să mă transfer? Viitorul meu depinde foarte mult de acest transfer! Mulţumesc mult

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Tu nu ai mai pus intrebarea asta? Insista, insista, insista, treci cu 5 la toate materiile tehnice, daca ai 6 pe primul semestru poti avea si 4 pe al doilea, treci. Convinge-i ca nu iti place profilul, si vorbeste cu un unchi, o matusa un bunic, astia au influenta asupra lor.

| charleslouboutin a răspuns:

Pai daca nu le ai cu alea...la bac o sa fie nasol, deci trebuie sa te muti. Daca nu vor sa te lase, asteapta pana faci 18 ani si te muti. Bafta.

| dodo1530 a răspuns:

Daca ai vreo ruda, in afara de parinti, cu care te intellegi mai bine vorbeste cu ei/ea/el. De asemenea trebuie sa stai pe capul parintilor si sa ii sacai cu asta. Le poti spune exact ca viitorul tau depinde de asta, ca nu vai reusdi la bac, ca ai nevoie de acele medii si pentru facultate, iar daca nu cedeaza mai poti incerca cu mediile. Inveti cat poti la mate, fizica, info, chimie si biologie, astfel in cat sa ai medii de 4-5 si insista pe romana, engleza., pe; limbi si alea umane in general.