| ralucaralu a întrebat:

Sunt in a9a si sunt sefa clasei.Sunt intr-o situatie mai complicata deoarece colegii mei vor sa mai chiuleasca de pe la ultimele ore(toata clasa), dar nu pot, din cauza mea.Sa nu va imaginati ca am chiulit mult si s. a., dar au vrut o data sa plecam cu totii de la ultima ora. Mie imi e frica sa merg cu ei, pentru ca daca afla diriginta eu voi fi singura vinovata. Vreau sa aiba incredere in mine si sa nu ma evite, dar cred ca daca vom pleca totusi cu totii si diriginta sau profesorii ma iau la raspundere, ei nu vor spune nimic sau mai rau, vor spune ca nu sunt o buna sefa a clasei.Nu stiu ce sa mai fac. Vreau sa le castig increderea si sa fim uniti, dar imi e frica. Ce as putea sa fac? Va rog nu vreau raspunsuri de gen"nu mai fii sefa clasei" ca nu am nevoie de ele.

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

O să ai o viaţă groaznică în liceu.
Oricum din semestrul 2 n-o să mai fii şefă de clasă decât dacă-s colegii tăi atât de proşti încât să nu te schimbe!
Şi nu, nu-ţi recomand să te duci să te plângi la profi că atunci ajungi ceea ce mulţi numesc "căţeluşul profului". Şi crede-mă, nu vrei să-ţi explic cu lux de amănunt ce păţeşte "căţeluşul profului".
Şi, la urma urmei dacă plecaţi toţi la ultima oră, care-i şmecheria?
Câtă vreme sunt ore neimportante, nu e nicio problemă.
Dacă plecaţi toţi de la mate, o să fie un mare stres. Dar dacă plecaţi toţi de la franceză, muzică, desen, religie, sport, educaţie antreprenorială şi altele dintr-astea chiar nu văd care-i problema.
Şi noi am avut o sfântă ca tine în clasă şi am tocat-o mărunt până când s-a dat pe brazdă.
Şi, crede-mă, la fel vei păţi şi tu dacă nu-ţi reconsideri atitudinea!
Nu e o crimă să chiuleşti e grav doar atunci când chiuleşti la ceva important!
Salut.

| NoMusicNoLife a răspuns:

Pai mda, e cam greu.

Stii, si eu la mine se punea la o vreme problema sa fiu sefa clasei. Pe de o parte vroiam, pentru ca stiam ca profii au incredere in mine [ pentru ca is cea mai buna din cls ], dar pe de alta parte nu vroiam pentru ca stiam ca nu o sa ma asculte nimeni si ca o sa fie vina mea pentru toate care o sa se intample. Ca daca unu face o prostie, e vinovata sefa clasei ca nu l-a atentionat si asa mai dep chatterbox.

Acuma nu pot sa-ti spun sa nu mai fi sefa clasei, dar eu sugerez sa ii spui dirigintei tot, ca sa afle si ea, si poate te va ajuta, pentru ca probabil a ma fost in situatii din astea.

Sa-i spui ca ar fi bine sa nu le spuna colegilor tai ca a aflat ca vor sa chiuleasca de la tine, pentru ca dupa o sa te faca paraciosi si din astea. Spune-i sa le spuna ca a auzit de la un profesor care a mai ramas putin prin clasa dupa ore sau asa ceva.

Dar te sfatuiesc ca anul viitor sa te opui daca cineva te propune ca sefa clasei pentru ca acest lucru iti va aduce numai probleme [ sa fi sefa clasei ]. Mai bine ii lasi pe alti sa fie trasi la raspunderewinking. Stiu ca poate anul asta nu ai vrut tu sa fi, ci asa s-a ales, dar poate data viitoare vor tine cont de parerea ta big grin.

Eu sper ca te-am ajutat si sper sa mearga sugestia mea big hug

Numai bine :*

| NickiMinaj a răspuns:

laughing Saracii... macar eu stiu ca am chiulit in draci ( da, ma bucur ca unii o duc mai rau si nu-s aici sa dau un raspuns folositor).

| TraficantDeVise10 a răspuns:

Pai cred ca ar fi bine sa vorbesti cu ei sa le spui ca daca fac asta tu o sa suporti consecintele faptei lor. Daca nu renunta la ideea cu chiulitul... nu stiu. vorbeste cu diriginta sa ii surprinda cand incearca sa iasa sau fa ce consideri mai bine!
Prietenii adevarati o sa te sustina si daca chiulesti cu ei si daca nu!

| xXxRaduxXx a răspuns:

Hmm eu nu inteleg... sefu' clasei trebuie sa ii tina pe ceilalti in lesa? Vor sa plece du-te si deschidele usa.Nu esti u responsabila de ce vor sa faca altii. Seful/Sefa clasei trebuie doar sa fie prezenta la nu stiu ce sedinte ale comitetului de elevi si sa fie un fel de "secretara dirigintei" adica daca e ceva de semnat pe clasa sau alte tampenii atunci sefu' se ocupa si ATAT. Nu trebuie sa fie si gardianul clasei.

| Adorable a răspuns:

Pai daca un profesor te trage la raspundere, explica-i ca tu esti 1 si esti fata si nu poti opri un colectiv de elevi sa nu paraseasca o clasa. Eventual daca aceasta functie te streseaza prea tare si doresti sa devii prietenoasa, poti sa alegi sa nu mai fii sefa clasei. Oricum, nu este o functie importanta, este functia asasinului din umbra.

| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

Greu...
In primul rand incearca sa vorbesti cu diriginta sa mai puna un sef al clasei ca nu poti numai tu singura... Astfel nu mai cade toata responsabilitatea doar pe tine ci pe 2 laughing
Daca veti chiuli toti sigur profesorul ii va spune dirigintei. Imagineaza-ti: intra profu in clasa si cand colo puf nimeni.Deci asta nu e o solutie prea buna sa le castigi increderea.
Poate ai putea sa vorbesti cu ei si sa le explici ca nu aveti cum sa plecati toti deodata.Chiuliti cate unul in fiecare zi, cate doi. laughing
Succes wave

| Mădulici a răspuns:

Asa e si la noisad
discuta cu dirigintano talking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este destul de complicat. Dar, ar trebuie sa le explici colegilor tai situatia in care esti pusa si poate te vor intelege si veti gasi o salutie impreuna, daca nu inteleg inseamna ca nu te respecta ca sefa a clasei, ca colega.Asta este parerea mea... sper sa te ajute cu ceva (pentru ca si eu sunt sefa clasei, si stiu ca nu este usor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i sa plece si ramai tu. Mare smecherie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai lua in seama ce vor colegii sau profesorii. Ce vrei "tu"te caracterizeaza si aia ramine. Fa ce vrei tu si la naiba cu toti.Noi faceam naveta 3 km pe jos si iarna cind era viscol toti nu vroiau sa mearga si cadeam de acord cu ei pina plecau toti acasa si ma duceam singur.

Răspuns utilizator avertizat
| oanamk22 a răspuns:

Eu iti spun sincer...nu e bine sa te pui rau cu colegii inca de acum laughing daca plecati asa de la ultima ora nu e mare branza. intelegei si pe ei putin straight face si fa un efort te poti scuza in fata dirigintei spunand: "a venit o eleva de la alta clasa(nu o cunosc) si ne-a intrebat ce ora avem, noi am spus ca avem X, apoi ea a zis ca doamna profesoara nu este la scoala si neam permis sa plecam acasa"
dar treaba asta nu va tine decat o sg datastraight face

| TheWomanInBlack a răspuns:

Bunahappyeu sunt pe clasa a8a si si eu sunt sefa clasei, si de multe ori am fost luata la raspundere de diriginta sau profesori din cauza unor colegi, asa ca stiu cum te simti...Si eu patesc, ca si tine, sa fiu constransa de colegi sa chiulim toata clasa, si o data am acceptat si am chiulit toata clasa, insa a doua zi diriginta m`a luat pe mine la raspundere si nici unul dintr`e colegi nu a spus nimic.Nu trebuie sa te lasi influentata de ei, fa ceea ce vrei tu, si nu iti fie frica de ceea ce cred ei, deoarece daca iti sunt prieteni te vor intelege. Eventual le poti spune si lor cat de greu este sa fii sefa clasei, si cerele sa te inteleagahappy

Sper ca ti-am fost de ajutor!:*