| anny9999 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a la profil de matematica-informatica, intensiv informatica si nu stiu la ce facultate sa dau.Eu fac multa matematica,fizica, chimie, informatica dar sunt 0 barat la aceste materii.La mate ma pricepeam in gimnaziu dar matematica de liceu mi se pare mult mai grea si nu ma mai descurc asa bine.La materii gen romana.biologie,istorie,geografie,limbi straine,economie, psihologie ma descurc mai bine dar le fac la un nivel scazut adica o ora, maxim doua pe saptamana(in afara de romana) si nu stiu daca m-as descurca la ele la fel de bine daca le-as face la un nivel mai ridicat.Nu ma pasioneaza nici o materie in mod deosebit,vreau sa fac o facultate la care sa ma descurc, sa inteleg ce mi se preda si sa pot invata usor si daca se indeplinesc aceste conditii imi va placea facultatea si bineinteles vreau dupaceea sa imi gasesc de lucru(de preferat o meserie din care sa castig un ban), nu sa fiu somera.Va rog sa ma ajutati sa imi dati sugestii pentru chiar vreau sa ma hotarasc incotro o apuc pentru ca toata lumea ma intreaba si vreau si pentru mine sa stiu pentru ce sa ma pregatesc in viitor.

13 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Pai,daca nu te descurici la acest profil mutate la filologie sau stiinte sociale, altfel risti sa nu iei bacul si sa ai medii mici.

| anny9999 explică (pentru LoveToHate):

Stiu as vrea sa ma mut dar nu vor parintii sa ma mute zic ca e prea multa bataie de cap, nici nu prea am unde in liceu ca e doar o clasa de stiinte sociale si la alt liceu e mai greu, e greu totusi sa schimbi si profilul acum. Mediile din liceu nu conteaza atat, de trecut sper sa trec cum am trecut si pana acum.Intradevar bacul e o problema la mate ca la romana si biologie m-as descurca dar fac meditatii si sper sa iau macar un 5 la mate.Eu intrebam acum ce as putea sa fac mai departe presupunand ca as termina liceul si as lua bacul ceea ce sper sa se intample.

| anny9999 explică (pentru LoveToHate):

Pai vroiam sa ma mut la un profil uman dar nu vor parintii sa ma mute ca zic ca e prea multa bataie de cap. Oricum in liceul meu nu e decat o clasa de stiinte sociale si la alt liceu e si mai greu sa ma mut acum in a 11-a sau in a 12-a. Sper sa trec cum am trecut si pana acum, oricum mediile din liceu nu mai conteaza la facultati.Intradevar bacul e o problema la matematica dar fac meditatii si sper sa iau macar un 5 la matematica si iau mai mult la romana si biologie unde ma descurc mai bine.Eu intrebam la ce facultate as putea da in situatia mea presupunand ca termin liceul si iau si bacul ceea ce sper sa se intample.

| raluk27 a răspuns:

Mi se pare ca vrei prea multe fara niciun sacrificiu din partea ta: sa iei si note bune, sa iei si 5 la bac, sa intri si la o facultate, sa castigi si bine. Din experienta iti spun ca in viata nu poti sa faci 100% numai lucrurile care iti plac, mai ales ca in scoala inveti si unele materii care in concret nu iti vor folosi niciodata, dar contribuie la formarea ta ca om, si a ceea ce se numeste "cultura generala". Tin sa te contrazic, in sensul ca notele din timpul liceului conteaza, pentru ca alaturi de nota de la bac, formeaza media de admitere la facultate. Asta pentru ca la majoritatea faculatilor, admiterea se face pe baza de dosar. Doar daca vrei sa dai examen de admitere, dar asta presupune sa inveti in draci, si da, in cazul asta, notele nu conteaza. Deci, eu zic sa iti faci ordine in minte, sa iti stabilesti prioritatile si ori sa te apuci serios de invatat la profilul la care esti, ori daca nu iti place, sa te muti la filologie sau la alt profil

| anny9999 explică (pentru raluk27):

Pai am zis ca nu prea pot sa ma mut si la profilul la care sunt.Invat cat pot de mult dar nu prea inteleg materii gen fizica, chimie, informatica.La matematica sunt asa si asa.Eu stiam ca la facultatile la care nu se da examen conteaza doar media de la bac nu si notele din liceu pentru ca la liceele bune se iau note bune mai greu decat la cele proaste deci n-ar fi corect.Si n-am spus ca nu vreau sa fac nici un efort iti dai seama ca ca sa trec bacul la mate o sa fac un super-efort si la facultate vreau sa muncesc, sa invat LOL dar vreau sa fac o facultate pe care am capacitatea sa o inteleg, nu sa nu pricep nimic din ea si dupa terminarea facultatii sa pot sa gasesc de lucru pe un salariu din care sa pot trai decent.Ce ti se pare ca vreau atat de mult?

| raluk27 a răspuns (pentru anny9999):

In primul rand trebuie sa iti evaluezi de la inceput performantele la chimie, fizica, matematica etc. De exemplu, eu am fost un elev de 8-9 la aceste materii si am avut si nota mare la capacitate, dar am ales filologia pentru ca ar fi fost cel mai neinspirat lucru sa ma duc la profil real, in conditiile in care nu imi placea si nici nu imi folosea la facultatea pe care voiam sa o urmez. Si am facut o alegere buna. Asa si tu, de ce te-ai dus la profilul real daca nu iti plac aceste materii in mod deosebit si iti pui problema de a face un super efort ca sa iei bacul la matematica? Media de admitele la facultate e formata atat din nota de la bac, cat si din notele din timpul liceului. Iar daca vrei sa urmezi o facultate din care sa intelegi ceva, mai intai stabileste care va fi aia.

| anny9999 explică (pentru raluk27):

Stiu ca am facut o alegere cam gresita m-am luat dupa familia mea unde toti facusera matematica-informatica si imi recomandau asta si nu m-am gandit la uman mi se parea un profil cam aiurea atunci. Abia cand am inceput liceul mi-am dat seama ca nu mi se potriveste profilul dar e greu sa ma mut acum in a 11-a sau in a 12-a nu prea stiu unde, cum, nici ai mei nu prea vor chiar nu stiu ce sa fac sunt disperata crede-ma ma tot gandesc cu groaza la bac si la viitorul meu.

| raluk27 a răspuns (pentru anny9999):

Tocmai de asta..Ca sa nu ai probleme la bac, eu zic sa incerci sa te muti la filologie sau la alt profil. Poate e greu dar nu imposibil. Si eu am avut colegi care s-au mutat de la mate info la filologie, in clasa 12

| anny9999 explică (pentru raluk27):

Dar stii cumva se dau diferente, ceva sau se tine cont de medie ca sa te muti?

| raluk27 a răspuns (pentru anny9999):

Din cate stiu nu se tine cont de medie. Tot secretul e sa vorbesti cu directorul. Cat despre diferente, sunt unii profesori de la filo, care atunci cand afla ca exista elevi transferati de la real, ii pun sa dea unele diferente, dar sunt la materii gen muzica, desen, o limba straina, cam tot ce se face in plus la filo. Insa in majoritatea cazurilor, nu dau atat de multa importanta. Asta era pe vremea meahappy Eu am terminat liceul de 6 ani. Acum cred ca s-au mai schimbat lucrurile. Insa daca esti intr-a 11-a, nu e tardiv.

| anny9999 explică (pentru raluk27):

Dar elevii aceia transferati de la real se acomodau bine, adica faceau bine fata la toate materiile?

| raluk27 a răspuns (pentru anny9999):

Da, e mai usoara trecerea de la real la uman, decat invers. In schimb, erau mai multe ore de romana, istorie, francezahappy

| anny9999 explică (pentru raluk27):

Aha multumesc de informatii poate o sa ma mut la uman oricum cred ca o sa urmez o facultate in domeniul uman ca cu realul nu cred ca am vreo sansa