| Juliette04 a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si m-am gandit ca mai departe sa urmez o facultate de litere. As vrea sa merg la UBB la engleza-norvegiana, am auzit ca alegerea unei limbi mai putin cunoscute ar putea deschide destul de multe oportunitati. La Cluj sunt cam singura din clasa care vrea sa dea, mie mi se pare un avantaj. Problema ar fi cazul in care intru la taxa. M-ar cam arde la buzunar. Si facultatea din Iasi ar fi o optiune, e mai aproape de casa, nu dau admitere, insa nu ofera spre studiu atat de multe limbi precum UBB. Aici am si mai multi colegi, nu ca as vrea neaparat sa mergem toti in turma. As vrea sa stiu care facultate e o optiune mai buna, cum sunt profesorii, ce perspective ai dupa ce termini facultatea daca ramai in orasul respectiv?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Cluj clar. Tragi tare, inveti, si te tii la buget. Oricum din cate stiu, sper sa fie valabil la toate facultatile, redistribuirea taxa-buget se face la inceputul fiecarui semestru, asa ca si daca se intampla sa intri initial la taxa, tragi tare si semestru urmator poate prinzi la buget. Nu se compara ubb cu Iasi, e mult mai bine vazut ubb in orice CV. Dupa ce termini facultatea poti face cam orice tine de limbi straine, de obicei cea mai buna optiune e sa te angajezi prin companii, multi-nationale ca si corespondent oficial al firmei cu reprezentanti din alte tari, comunici cu aia, transmiti mai departe etc. Poti fi si traducator intr-o firma privata sau poti, bineinteles si daca faci in paralel modulul psihopedagogic sa devii profesor.

1 răspuns:
| mngzx a răspuns:

Translator. Funda? big grin