| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a VII-ea si vreau sa ma transfer la liceul octav bancila ( din iasi). ce medie trebuie sa am? cu ce medie pot intra...sau depinde la ce vreau sa intru?! eu vreau la design. spuneti-mi va rog media!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu cred ca te poti transfera la liceu, daca tu esti abia clasa a VII-a. Asteapta sa termini clasa a VIII-a si te vei inscrie la Octav Bancila. Din cate stiu, va trebui sa dai mai intai un fel de examen ca sa dovedesti ca ai abilitati artistice (desen, pictura, sculptura, muzica, etc.) si abia dupa aceea, daca treci acest examen, te vei putea inscrie la acest liceu. Cat priveste mediia de admitere, aceasta o vei putea afla din brosura care ti se va da de catre diriginte aproape de sfarsitul clasei a VIII-a. In acea brosura se afla mediile de admitere din ultimii doi ani la toate profilurile liceelor.

| BlackRose95 a răspuns:

Nu te poti transfera la un liceu, tu fiind clasa a 7-a. Termina clasa a 8-a si te inscrii direct acolo. Vei primi o brosura cu licee si vei completa o hartie. Pe acea hartie poti trece si liceul Octav Bancila. Un sfat: pune mai multe clase din acel liceu printre primele variante. In caz ca nu intri exact la design intri la altceva si te transferi dupa aceea unde doresti tu.