| WayhaughtK a întrebat:

Sunt la liceu, filologie.
Si vreau sa fac Facultatea de Psihologie.
Dar as vrea sa o fac in Canada. Care sunt sansele?
Cum se obtine bursa?
Cum pot ajunge sa invat acolo?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ligiat96 a răspuns:

Salut!
Eu am fost in Canada timp de 6 luni si mi-am dorit sa ma inscriu acolo la facultate dar lucrurile nu am fost asa cum am crezut!
Ca sa studiezi in Canada, tinand cont ca esti roman si ai drepturi "zero" in Canada, ai nevoie de multi bani. Psihologia e foarte scumpa, iar canadienii nu ofera burse de studii, si mai ales pentru straini. Inca ceva, in Canada nu exista invatamant universitar gratuit (si aici ma refer la College si University, sunt 2 forme diferite de invatamant).
Eu am vrut sa studiez Food Engineering si ca student international, scoala ma costa $ 10000, de 3 ori mai mult decat pe un student canadian, si inca ceva, asta doar pentru 1 an de college. Pot sa iti dau site-ul de la University of Toronto ca sa te convingi singur. http://future.utoronto.ca/international
Si inca ceva, neaparat examenul IELTS!

| WayhaughtK explică (pentru ligiat96):

Multumesc pentru raspuns. Cred ca voi face facultatea aici, iar apoi voi pleca in Canada

| corolav a răspuns (pentru WayhaughtK):

Nu e suficient.
Angajatorii canadieni nu sunt interesați de diploma ta din România.
CATEGORIC! Nu are nicio valoare.
Te duci în Canada, dacă poți ajunge.
Faci niște aplicații undeva prin Austria ( vezi pe Google Imigrări Canada).
Funcție de ce doresc ei și dacă tu corespunzi intereselor lor, vei începe un dialog cu acest centru pînă ți se va spune că ți se acceptă începerea relațiilor cu acest centru în vederea imigrării.
În acest timp, pînă la acceptul lor, trebuie să ți se întocmească niște acte, care te pot costa cel puțin 1.000 de euro.
Canada are un enorm deficit de oameni dar nu primește pe oricine decît după o foarte meticuloasă verificare.
Dacă ajungi să ți se spună că te acceptă, urmează un foarte riguros interviu la Ambasada Canadei de la București, apoi un și mai riguros examen medical, la o clinică particulară în București, care are contract cu Ambasada Canadei pe acest domeniu. La acest control nu poți fenta, să mituiești pe vreun medic sau asistent.
Exclus! Nimeni de acolo nu riscă așa ceva nici pentru 10.000 de euro. Dacă se află ( chiar și după ce tu ai ajuns în Canada), respectivul angajat va fi descoperit, va fi apoi dat afară de la unitatea românească iar firma românească își poate pierde creditul în fața canadienilor și atunci aceștia își vor căuta o altă firmă medicală din București. După aceasta ( sau poate înaintea controlului medical) va exista un destul de sever examen de cunoaștere a limbilor franceză ( pentru zona Quebec) sau engleză ( pentru restul Canadei).
Dacă treci și de aceste verificări poți să te interesezi să - ți cumperi bilete de avion. Ceva în jur de 1.000 de euro, dus și întors. ( vezi pe internet).
Canada nu te primește dacă nu ai cel puțin 1.000 de euro, pe care va trebui să - i declari la vama canadiană din aeroport.
Dacă nu ai acești bani, statul canadian nu - ți acordă ajutor social. Cu acești bani trebuie să te întreții pentru mîncare și o eventuală locuință. Mîncarea nu e foarte scumpă dar o locuință ( să zicem o garsonieră) ar putea costa cel puțin 4 - 500 de CAD ( dolari canadieni ) pe lună. Un euro este aproximativ 1, 5 CAD.
Munci găsești la demolări, vînzător prin magazine, operator pe la ceva fabrici de mase plastice, măturător pe străzi, intreprinderi particulare de reparații instalații sanitare, electrice, de montat centrale, ateliere mecanice sau auto, etc.
Cu diploma ta( de aici din Romînia ) trebuie căutate anunțuri ( prin ziare sau pe internet) că se caută specialiști în diverse domenii și te prezinți la un interviu foarte riguros.
Pe angajator îl interesează CE ȘTII SĂ FACI.
Dacă reușești să - l convingi că te pricepi la ceea ce - ți cere el se cheamă că ești... MARE.
Dacă nu, vezi ce găsești altceva sau... te întorci în România.
Și încă un lucru foarte important. Dacă ajungi acolo să te prezinți la un interviu ți se cere o rcomandare din partea cuiva care te cunoaște și care va răspunde, ulterior, pentru priceperea ta.
Te girează, spus mai pe românește dar nu înseamnă că pune o „pilă " pentru tine.
Recomandarea celui care ți -o va da ( dacă ți - o va da cineva) este într-un plic sigilat și este secretă. Tu nu ai cunoștință de conținutul său.
Cam asta e!
Sper că m-am făcut înțeles.
Baftă! Și sănătate!

3 răspunsuri:
| Lorena1787 a răspuns:

Sa inveti pe un alt continent e foarte greu, in primul rand nu stiu daca exista bursa pentru elevii romani in Canada, in SUA stiu ca sunt dar doar cei foarte destepti, Cambridge sau IELTS cu note foarte mari, Cambridge cel putin C1, chiar C2 iar IELTS cu 9. Este un program Edmond parca care iti gaseste facultatea pe masura in ce tara doresti tu, dar ai grija, acolo poate poti sa stai la camin, poate nu, e posibil sa trebuiasca sa iti inchiriezi un loc unde sa stai, mancarea la fel, trebuie sa iti cumperi daca nu ofera facultatea o cantina unde sa manance studentii. E foarte scump sa traiesti pe cont prorpiu acolo, parintii tai trebuie sa aiba niste bani stransi pentru a te trimite acolo, biletele de avion sunt foarte scumpe, 3000 de lei un zbor pana in Toronto. Dar ai mare grija, in Canada si Statele Unite, bacalaoreatul de aici nu are nicio importanta, poate doar in cazuri rare, dar cel putin in Canada din cate stiu, iti trebuie bacul lor pentru a merge la o facultate, nu sunt nici eu sigura 100%, asta am auzit doar de la niste cunostinte, sper sa ma insel si sa poti ajunge sa inveti in Canada, mult succes!