| Sergiu810 a întrebat:

Sunt pe clasa a 8-a si as vrea sa merg la mate-info dar inca nu sunt sigur as vrea sa stiu ce materii se preda si unde pot sa merg la facultate.

Răspuns Câştigător
| andr33a_2690 a răspuns:

Si eu sunt la profil mate-info in clasa a 9-a si iti zic cu cea mai mare sinceritate sa urmezi si tu acest profil pentru ca poti urma orice facultate apoi.chiar si cea de litere daca asa te hotarasti pe clasa a 12-a...in schimb daca mergi la alt profil deja nr de facultati se reduce.Raman in principal cele pe profil! Deci sfatul meu e sa urmezi acest profil daca iti plac stiintele reale! Daca vrei sa vorbim mai mult lasa-mi un mesaj! Sper ca te-am ajutat! Bafta oricum!happy

6 răspunsuri:
| MeUFO a răspuns:

Bună! Până te lămureşti, citeşte ceva care o să-ţi prindă bine chiar mâine, 1 martie! http://www.lecturirecenzate.ro/2011/02/27/educatie-martisor/

| andr33a_2690 a răspuns:

Cocolino...la mate-info se face si o ora de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 2 de engleza, 2 de franceza materii normale doar ca se face putin mai multa informatica si se fac si 2 ore de TIC sau 1 daca profilul e neintensivbig grin

| cocolino884 a răspuns:

Buna! Sincer d.p.d.v nu te-as sfatui decat daca iti place ff mult matematica si te descurci ff bine la aceste materii pe langa bio, fizica, chimie care sunt de asemenea materii de baza.Eu sunt la stiintele naturii si iti pot spune ca acest profil este f solicitant si ai mult de lucru.La mate info stiu ca se fac 5 ore de mate, 4 de romana, 2 de bio si chimie, 3 de fizica, 1 de sport, muzica si desen, 1 de logica si cam atat... Poate am mai uitat cate ceva...Mult succes!

| MasQueNada a răspuns:

Mergi la mate-info numai daca te atrag si te pricepi la stiintele reale, altfel mai mult te vei chinui.

Ca materii vei face: matematica, fizica, informatica(tic, programare, baze de date), chimie, limbi straine, istorie, geografie, economie, ed. antreprenoriala, filosofie, logica, biologie, sport. Nu stiu daca am omis ceva, dar cam astea sunt mai importante.

Acest profil iti permite sa mergi la orice facultate, nu esti limitat ca atunci cand faci de exemplu filologie( de la filologie e cam greu sa cred ca vei ajunge sa dai la arhitectura/politehnica/mate-fizica).

| ZuZGF_1730 a răspuns:

Se fac aceleasi ore in afara de TIC-tehnologia informatiei si comnunicatiei, logica, informatica.Cat despre facultate, dupa ce termini liceul poti sa mergi la care vrei tu, nu te impiedica liceul cu nimic.

| Sergiu810 explică:

Multumesc pentru raspunsuri