| LisaJulie a întrebat:

Știe cineva un site de teste IQ gratis?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu stiu ce-s testele Pisa, unde se pot gasi?

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Programul pentru Evaluarea Internațională a Elevilor (PISA) evaluează competențele la matematică, lectură și științe ale elevilor de 15 ani.

În ce a constat evaluarea PISA Elevii au susținut o testare de două ore, care a acoperit cele trei domenii ‒ matematică, lectură și științe. Elevilor li s-au oferit combinații diferite de subiecte (de exemplu, matematică urmată de lectură sau științe urmate de matematică etc.). Testele au cuprins atât întrebări cu răspunsuri cu alegere multiplă, cât și întrebări care au solicitat elevilor să își construiască propriile răspunsuri. Suplimentar, elevii au răspuns la un chestionar a cărui completare a durat aproximativ 35 de minute. Chestionarul a vizat informații despre elevii înșiși, atitudinile, dispozițiile și credințele lor, mediul de acasă și experiențele lor școlare și de învățare. Directorii școlilor au completat un chestionar care a vizat managementul școlii și organizarea instituției, precum și mediul de învățare. Programul pentru Evaluarea Internațională a Elevilor (PISA) evaluează competențele la matematică, lectură și științe ale elevilor de 15 ani. Testele administrate vizează capacitatea elevilor de a rezolva probleme complexe, de a gândi critic și de a comunica eficient. Astfel, PISA oferă informații despre eficiența sistemelor de învățământ în ceea ce privește pregătirea elevilor pentru a face față provocărilor din viața reală și pentru a avea o viață de succes în societatea actuală. România a participat pentru prima dată la acest studiu internațional în ciclul din 2000 (ca țară PISA+).

aceste teste cu siguranta sunt ceva standardizat si dat in cadrul institutiilor de invatamant

exista modele pe net, insa testele in sine nu.

https://www.parintiicerschimbare.ro/teste-pisa-matematica/

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Am inteles, pai de modele zic sa fie, nu testele care s-au dat. Adica modele cum se da la test sper ca-s alea de pe linkul ala.
Modelele alea sunt simulare de teste asa cum se dau?

Dar testele care s-au dat puteau fi puse, ca si la bac, etc.