| anonim_4396 a întrebat:

Știu că elevii din clasele din învățământul obligatoriu (până în clasa a X-a) nu pot fi exmatriculați, dar ce se întâmplă dacă acumulează 40 de absențe nemotivate într-un semestru? Repetă anul?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

40 de absente înseamnă media 6 la purtare.
Cu media sub 6, vei rămâne repetent (daca nu aduci scutire de la medic)
Motivare poti lua si de la părintii tai, pentru doua zile pe semestru.

Daca esti elev la profesională si ai lipsit din perioada de practică, va trebui să recuperezi orele pierdute in vacantă.

| T0T a răspuns (pentru floresdemayo):

Citește ROFUIP. Nu mai speria aiurea elevi.
Dacă vrei să dai „eronat" mai bine dai la ceva care se poate considera o afirmație.
Lasă răspunsurile de dragul de a da răspunsuri. Auzi tu... „user al anului".

| floresdemayo a răspuns (pentru T0T):

Https://imgur.com/a/NOQ1ltK
https://imgur.com/a/jb2Pir7

Ce am informat greșit?
Acum, spune tu cum crezi că era corect să fie informat.

| T0T a răspuns (pentru floresdemayo):

E bine că așa măcar te-am făcut să citești regulamentul. Acum, dacă spui că lucrezi în învățământ și nu înțelegi un text simplu, ce pretenții să mai avem de la elevi?
Tu probabil invoci articolul 120 de la tine sau actualul articol 115, alineat (1) din ROFUIP 2020 (prezentul ROFUIP).
Problemele din răspunsul tău sunt atunci multiple:
1) Presupunem că elevul nu are alte abateri, atunci are media la purtare 6. Acolo scrie clar că cei cu „minim nota anuală 6 la purtare" sunt declarați promovați. Minim 6 cred că e clar că înseamnă inclusiv 6. Deci acest elev promovează dacă presupunem și că media anuală va fi minim 6.
2) Elevul a specificat că are atâtea absențe pe un singur semestru. El poate să aibă și 70 de absențe într-un semestru. Dacă media pe celălalt e suficient de mare ca în urma calculării mediei anuale să îi iasă 6, acesta promovează.

Deci o informație eronată care a fost și premiată de un elev confuz.
Însă, existau și alte probleme în răspunsul dumitale. Tu l-ai modificat. Îmi amintesc cum îi spuneai elevului că nu știi cum el nu ar face rost de o scutire. Păi scutirea se ia în urma unui consult medical și în urma acordării unui diagnostic de boală. Ce îi sugerai dumitale elevului oare?
În principiu nu faci cinste învățământului. Ne mai întrebăm de ce învățământul din România e de ultimă mână. Pentru că oameni, care ar trebui să fie la mătură, sunt în învățământ.
Pregătește-te să mai ștergi răspunsuri. Tot degeaba. Cred că realizezi (cu tot orgoliul tău toxic) că informezi eronat. Nu mai vorbim de atitudinea ta toxică. Nu ai ce căuta în învățământ. Pe TPU, discutabil. Aici toate specimenele frecventează, iar unele devin populare.

| floresdemayo a răspuns (pentru T0T):

Nu, in cele din urmă l-ai citit tu! Era pentru matale!
Greu de priceput, asa-i?
De frustrări, e foarte greu să scapi.
Dar macar, fa ceva in privinta asta!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 10 absente se scade 1 punct la purtare.
Cand ajungi cu nota 4 la purtare, esti exmatriculat din scoala!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

User @TOnT, mi-ai evaluat răspunsul ca fiind eronat, dar esti total paralel cu situatia respectivă.

| T0T a răspuns:

Se întâmplă fix ce spune regulamentul. 10 absențe = 1 punct în minus la purtare. Din păcate, multe școli nu țin cont.

| oglindasultanului a răspuns:

Ar trebui scazuta nota la purtare, dar unor diriginti nu le prea poate pasa ca isi pierd 20 de elevi care nu-s in stare sa aduca scutiri si abia se prezinta pentru "note mari". Depinde si de situatia in care e pus dirigintele, si de scoala. Ar trebui sa scada nota la purtare la un anumit nr de absente, si cu nota 5 la purtare nu trece clasa.