| Sooky a întrebat:

TPU ajutati-ma si pe mine.Eu anul acesta termin clasa a-7-a si vreau sa plec in alta tara, vreau doar sa stiu daca pot sa imi iau diploma de 8 clase acolo. Poate stiti ceva, verisori,prieteni au plecat si au putut sa isi ia diploma acolo, Va rog ajutati-ma. Funda. Multumesc.

3 răspunsuri:
| madycumada a răspuns:

Nu poti pentru ca nu ai facut cele 8 clase in Romania. Oricum, nu ai nevoie adica depinde in ce tara vrei sa mergi. Eu sunt in Anglia si am facut in Romania 8 clase iar cand am venit aici, tot ce au vrut astia de aici, a fost o dovada ca am facut ceva scoala in Romania. Desi trebuia sa fiu clasa a 9-a atunci, ei m-au bagat a 10-a din cauza varstei.E diferit dar in legatura cu diploma, nu poti.

| Weider a răspuns:

Mai bine termina 8 clase in Romania, si din clasa 9-a te duci in strainatate. (asa am facut eu)

| DragosMTGX a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa termini aici 8 clase si dupa aceea o poti lua.in lege scrie ca e obligatoriu 10 clase si cand esti in clasa a 11 a si ai vrea sa pleci iti poti lua diploma de 10 clase.acum nu stiu sigur dar iti urez multa bafa!