| GabrielXD354 a întrebat:

Trebuie sa fac la fizica un circuit electric cu un bec si o baterie.Dar as vrea ceva putin mai interesant decât o baterie,un bec si un cablu.Vreo idee? Chestii de genul:sa fac un vulcan din hârtie roșie si sa bag becul acolo...înțelegeți voi. Orice, dar sa nu fie doar becul simplu

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Un circuit in care aprinzi becul de jos pe o scara si il stingi de sus. Si invers.

| horia2012 a răspuns:

Orice ai face, te costa. Fa-l din hartie mai groasa pe care desenezi niste zone care reprezinta cum curge lava si pe care le vopsesti in rosu, iar restul in negru. Bagi becul si o sa se vada numai cele rosii. ( si conul vulcanului il vopsesti tot in rosu-ca si cum ar erupe).In loc de bec poti pune led-uri, dar trebuie sa te pricepi. Si te costa.
Mai ai tu idei.