Întrebare recomandată | Cristinica80 a întrebat:

Trebuie sa fac o prezentare powerpoint despre un razboi si adevarul e ca nu ma prea pricep la astfel de prezentari.As avea nevoie de niste sfaturi legate de modul in care ar trebui sa structurez informatiile. Ajutati-ma! dau funda pentru cel mai folositor raspuns.

6 răspunsuri:
| Ashadow a răspuns:

Nu scrie multe informatii pe un slide incearca sa fii scurta si la obiect.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este destul de trist că la noi în ţară toţi profesorii vor prezentări în pp, dar nu sunt în stare să explice cum ar trebui să arate. Trecând mai departe, o prezentare în pp nu trebuie să aibă în primul rând fraze sau propoziţii. Trebuie să aibă idei care să îţi indice ţie despre ce să vorbeşti. De exemplu, dacă a început în urma unei crize economice tu pui doar "criza economică" sau "Cauză: dedesubt criza economică" iar apoi începi să dai explicaţiile de rigoare, verbal. Nu folosi propoziţii gen "a început în 1914" ci doar "1914" apoi explici ce semnifică data asta. Nu trebuie să pui puncte sau liniuţe, foloseşte builinele date de program. Nu inghesui multe idei pe o pagina, pune 3 sau 4. Pune poze ca să menţii atenţia colegilor. Nu contează câte slide-uri are, atâta timp cât nu are compuneri scrise pe fiecare slide. Încearcă să te încadrezi în timpul dat de profesoară.

| Okami23 a răspuns:

Fa cum a zis si Ashadow dar mai adauga si poze. v-a dat un minim/maxim de slide-uri?

| Bogdan4688 a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu daca vrei ID meu de mess raspunde-mi si eu o sa ti-l las.

| Cristinica80 explică (pentru Bogdan4688):

Da as vrea, ti-am trimis un mesaj cu id-ul meu.Multumesc!

| Simo1355 a răspuns:

Pai trebuie sa deschizi powerpont si sa-ti alegi us ascpect la diapozitiv si in dreapta iti apare automat cum vrei sa scrii in diapozitiv ( stanga, dreapta, in centru..vezi tu) si daca vrei sa inserezi si imagini dai pe "inserate picture" si selectezi din pc imaginea. apoi poti sa setezi si aspecte pentru deapozitiv dand click la "slideshow" si acolo iti alegi mai multe. sper ca ti'am fost de folos iar daca mai ai nelamuriri sa'mi lasi un raspuns la raspunsul meu si o sa ma uit. succes! :*