| SEBASTIANDER a întrebat:

Un teren dreptunghiular cu latimea de 45 m,iar lungimea cat dublul latimii,se inconjoara cu 4 randuri de sarma. Cati metri de sarma au fost necesari pentru imprejmuire? funda pls pas dupa pas sa-mi explicati

Răspuns Câştigător
| zuzualina a răspuns:

L=45 m
L=90 m (2xl)
4xP(perimetrul=270)=1080

fundita?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Băi sebastian, tată!
Știi lățimea.
Lungimea e dublul lățimii ( deci de două ori msi mare)
Afli și lungimea.
Ce e perimetrul? Suma tuturor laturilor. Ai două lungimi plus două lățimi. Astea toate la un loc fac 270 de metri( așa cum au spus cei ce au răspuns).
Pînă aici e clar.
Ce mai spune problema?
Că la gard s-u folosit PATRU rînduri de sîrmă. Ca la un ring de box.
Problema nu mai spune ( asta se subînțelege ) că la această împrejmuire s-au mai folosit și niște stîlpi ( de lemn sau de beton) pe care s-au montat acele rînduri de sîrmă.
Ei bine, dacă perimetrul este de 270 de metri ( deci practic un rînd de sîrmă ) de cîți metri de sîrmă ai nevoie pentru cele PATRU rînduri?
270 x 4 = 1080 metri.
Nu pricep de ce nu gîndiți, măi, oameni buni?
E o problemă de clasa a IV-a.
Tu în ce clasă ești?

| FadetoBlack a răspuns:

Buna
deci daca latimea este 45 iar lungimea este dublul latimi, inseamna ca lungimea = 45*2 = 90
perimtrul este egal 2*90 + 2*45 = 270
iar daca se ingonjoara cu 4 randuri ar veni de 4 ori 270 adica 4*270 = 1080
bafta

| mat31new a răspuns:

Chiar e asa de greu?

| popmirgea1999 a răspuns:

Fii atent. desenezi dreptunghiul, il notezi(ABCD), pui pe BC=45, AB=45x2=90(deoarece zici ca Lungimea este de doua ori cat latimea). DEci AB=90, BC=45, AD=45, DC=90, Calculam P dreptunghiului ABCD=AB+BC+CD+DA=90+90+45+45=270 metri de sarma. FUNDAAAA?

| ZamfirGeorge a răspuns:

Latimea e 45m, deci lungimea, fiind dubla, este 90 m. Trebuie aflat perimetrul pentru a putea afla cata sarma trebuie folosita. Perimetru este 270 m. Lungimea sarmei se afla asa: 270 x 4 (randuri) = 1080