| ionelav a întrebat:

Unde gasesc un program pentru invatat simplu limba engleza?
ps:multumesc pentru raspunsuri!

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Daniel spune foarte bine. Iti sugerez sa cumperi un ghid. Asa vei avea informatiile de baza. Studiaza-l cu atentie si repeta. Apoi asculta melodii cu subtitrare, uita-te la filme cu subtitrare. Poti gasi si pe internet pe retea programe care te pot ajuta cum ar fi Profu' de engleza. Eu am invatat engleza in mare parte traducand. Iei un text in engleza, dictionarul langa tine si incepi. Cuvintele care se folosesc uzual o sa le inveti usor, iar cele mai rare sau mai complexe mai greu. Incearca sa traduci texte mici de jumatate de pagina. Prima oare e foarte greu insa prin repetitie inveti. Prima data dureaza 2 ore, dupa 1 ora jumate si tot asa pana poti sa traduci in minte un text. La un moment dat o sa ajungi sa gandesti direct in engleza asa cum fac eu si banuiesc si Daniel. Succes!

| OnWeed a răspuns:

Pai eu am invatat in mare parte engleza singur. Ma ajutam de diferite tranzlatoare de pe net, dictionare si carti in format. PDF. dupa ce am invatat bazele gramaticii, am luat desene animate in engleza cu subtitrare si vedeam cam cum s-ar traduce replicile personajelor, asa am reusit sa invat diferite expresii si sa imi formez urechea. Mi-a fost mai greu pana am invatat bazele gramaticii (din carti) si un minim de vocabular (dictionarele online). Si iti mai recomand sa incerci sa urmaresti melodiile in engleza dupa versuri. ca uneori iti poate da senzatia ca un cuvant se pronunta diferit sau o sa il confuzi cu alte cuvinte, mie mi s-a intamplat. Bafta.