Întrebare recomandată | kwetzr a întrebat:

Unde pot gasi cursuri de regie/scenografie in Bucuresti? Multumesc!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La Universitatea de Teatru sau la marile biblioteci( BCU)

| Caracter3 a răspuns:

Metfilm este una dintre cele mai cunoscute si apreciate scoli de film, situata intr-o zona centrala a Londrei.

Filozofia scolii se bazeaza pe ideea ca cea mai buna cale de a deveni un regizor de succes este sa inveti de la specialisti cu experienta si cu numeroase succese profesionale la activ. De aceea toti profesorii selectionati sunt experti in domeniile pe care le predau. Multi dintre ei au in palmares Premii Bafta si nominalizari la Oscar. Toate programele scolii sunt dezvoltate in colaborare cu numerosi parteneri din lumea cinematografica si media inclusiv Scoala Nationala de Film si Televiziune.

Studentii care se inscriu la cursuri de regie cu o durata de cel putin 8 saptmani vor scrie, produce, regiza si monta propriul film de scurt metraj. Astfel, la final ei vor fi acumulat nu numai numeroase cunostinte teoretice extrem de importante, ci vor fi avut deja ocazia de a le pune in practica in propria lor opera. Peste 70% dintre absolventi lucreaza acum in industria cinematografica si de televiziune.

Oamenii importanti din domeniu sunt invitati sa tina prelegeri. Exemple: Andy Serkis, David Yates, Sir Alan Parker CBE, Hossein Amini, Stephen Frears etc.

Scoala dispune de un studio de film folosit in mod frecvent pentru productii cinematografice si de televiziune. Acesta este pus la dispozitia studentilor si are toata aparatura necesara (lumini, recuzita, etc). La scoala se folosesc camere de filmat Sony EX3 Mark II, JVC HD si 4K RED.

Exemple de filme/seriale la care au lucrat absolventii Metfilm: Anna Karenina, Clash of the Titans, Doctors, Dorian Gray, Dr Who, Mission Impossible 4: Ghost Protocol, Pirates of The Caribbean: On Stranger Tides, Skyfall, The Chronicles Of Narnia, The Dark Knight, Wolverine, X-men etc.

Exemple de companii pentru care au lucrat absolventii Metfilm: BBC, Disney, Universal, The Weinstein Company, MTV, EMI, Nokia, Adidas, ABC.
CURSURI DE WEEK-END
Cursurile intensive de week-end sunt create pentru cei care sunt la inceput de drum. Ele au loc Sambata si Duminica si ofera o baza de tehnici si informatii in arii specifice ale cinematografiei.

FILMMAKING

Intensiv: operarea camerei digitale, compozitie, interpretare scenariu, notiuni regizorale de baza, tehnici de filmare: teorie si practica, sunet: teorie si practica, montaj.

Tarif: £500/2 zile

Date: 22-23.03, 31.05-01.06, 05-06.07, 13-14.09.2014

SCENOGRAFIE

Introducere: tehnici de scriere, analiza personaje, structura si stadiile dezvoltarii unei idei, intelegerea diferentei intre scenariu si film final, intelegerea rolului scenaristului in industria cinematografica.

Tarif: £300/2 zile

Date: 22-23.03, 31.05-01.06, 14-15.09.2014

ARTA ACTORULUI

Introducere: intelegerea subtilitatilor dintr-un scenariu, analiza, tehnici actoricesti de baza, intelegerea modului in care actorii sunt distribuiti in film, experienta intr-un film de scurt metraj.

Tarif: £300/2 zile

Date: 15.03, 17.05, 06.09. 2014

VIDEOCLIP MUZICAL

Cum sa lucrezi la cererea clientului si sa vii cu idei interesante, notiuni de montaj de baza, regie lip-sync, rolurile pe platoul de film, notiuni de filmare de baza, studiul echipamentelor.
Sper sa fi fost de ajutor!

| YroxyY a răspuns:

La teatru, am pe cineva acolo