| inzez a întrebat:

Unde sunt cei mai multi rusi : Pe partea Europeana sau pe partea Asiatica? si cam cati?

2 răspunsuri:
| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Sunt 100-110 milioane in Europa, iar 30-40 milioane in Asia. In Federatia Rusa este raport invers. Pe 1/4 din suprafata traieste 3/4 din populatie, iar pe 3/4 din suprafata[Asia] traieste 1/4 din populatie. Consultati o carte de geografie de clasa a VI-a, capitolul Europa de Est[Europa Continentala]

| demisca a răspuns:

Practic pe partea Asiatica deoarece continentul are o suprafata mai largita pe continentul Asia decat pe continentul Europa.Sincer nu stiu cam cat dar poti gandi si singur. Populatia totala a Rusiei e de 141 de milioane si te gandesti cam cat la suta e Rusia pe continentul Europa. Funda?big grin