| MiSSyoUNow a întrebat:

Urgent. Aceasta intrebare este adresata in mod special celor care au trecut a 9 a. As vrea sa stiu si eu cum e cu testarea nationala. La ce se da? Cum se face media de intrare la liceu? Sa-mi povesteasca si mie cineva care a facut deja asta ANUL ACESTA, pentru ca tot s-au schimbat regulile. Multumesc anticipat. FUNDA MARE.

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

Se da testare la mate si romana (cate 2 ore tine o proba si se dau la distanta de 2 zile). Media de admitere se face asa: media notelor de la testare + media de pe anii 5-8 totul impartit la doi.
Nu e greu deloc daca te pregatesti din timp! Succes!:*

| MiSSyoUNow explică (pentru măcheamăăăî):

Tu cu cat ai intrat?

| măcheamăăăî a răspuns (pentru MiSSyoUNow):

Eu am avut media de admitere 9, 74, cea mai mare din scoala de altfelhappy

| MiSSyoUNow explică (pentru măcheamăăăî):

BrAvO!

12 răspunsuri:
| AleAnyo a răspuns:

Eu trec a 8-a, dar stiu de la fratemiu, deci, e km cum a zis Yogurt, dar nu se stie daca se vor mai schimba regulile pana cand ajungem noi. Deci, este probabil sa dam examene in loc de testarile nationale, ceea ce ar fi naspa raaaaau pentru ca daca ar fi sa dam examene, nbu s-ar tine deloc de mediile anilor 5-8, ci doar de notele examenelor la ce liceu intram, deci, in caz de orice, eu ti-as zice sa inveti bine anul astalaughing Dar inca nu se stie nimic, eu am zis asa, pentru ca orice este posibil, mai ales acum, cand legile invatamantului se schimba incontinuu. Desi eu nu as vrea sa intram pe examene, ci sa ramanem la testarile nationale. Eu oricum anul asta ma pun pe tocit, pentru ca anii astia am scazut de la 9.93 la 9.58crying Anul asta vreau sa iau 10! Stiu k pot! Si tu poti! Deci, sa invatam anul asta pentru ca oricum o sa fie mai usor, deoarece doar se repeta materia anilor trecuti. Acum va trebui doar sa repetam. Succes!

| MiSSyoUNow explică (pentru AleAnyo):

Mersi mult pentru sfaturi. Succes si tie. Si eu ma pun pe tocit!

| AleAnyo a răspuns (pentru MiSSyoUNow):

Cu placere! Mersi si succes la invatat si tie!

| Mihaitzz a răspuns:

Eu 4,40 mate si 7, 65 romana laughing

Am intrat la mate-info

| MiSSyoUNow explică (pentru Mihaitzz):

Cum? Cu 4, 40 te-ai dus la mate-info? Tu esti nebun/a? Cum o sa te descurci?

| Mihaitzz a răspuns (pentru MiSSyoUNow):

Cu mult curaj.Da, cu 4, 40. Dupa ultimul control, Nu! Ma apuc pe invatat + meditatie.
Daca vad ca totusi nu ma descurc, ma mut la ceva tehnic, sau stiinte sociale

Bafta!

| CaffeBoy a răspuns:

Totul e floare la ureche, dai doar un examen la romana si unul la matematica.
In timpul examenului vei avea 2 supraveghetori care sunt pusi sa se holbeze la voi in timp ce stati cu pixul in gura nestiind ce sa scrieti pe foaie de examen
La sfarsit vei auzi plansetele elevilor ce tocmai au aflat ca au gresit raspunsurile.
Peste 1-3 saptamani afli notele.
Dupa aflare iti vei suna parintii si le vei spune notele tale, apoi ca sa nu para note mici vei incepe sa spui "x a luat 2, 50 la romana si y 3, 75 la mate"
Media de admitere se calculeaza astfel:
Media din clasele 5-8 + media de la evaluare totul impartit la 2

adica
[(m5+m6+m7+m8)/4+(evaluare.ro+evaluare.mate)/2]/2
mX = media din anul X.

| MiSSyoUNow explică (pentru CaffeBoy):

Mersi pentru raspuns.

| CaffeBoy a răspuns (pentru MiSSyoUNow):

Cu placere
Unde ai intrat?!