| Nicoleta12345 a întrebat:

Urgentt! Va rog spuneti-mi ce valoare morfologica are dar " in propozitia " Dar lectia pe care o-nvatasi ". Si dupa trebuie sa fac o propozitie cu ce val morfologica trebuie sa o fac? nu am inteles va rog ajutati-ma.
P.S. Nu este o tema, sau ceva. big grin!

Răspuns Câştigător
| ralluca15lp a răspuns:

In propozitia data are valoare morfologica de conjunctie coordonatoare adversativa iar o alta valoare morfologica cu care sa faci o propozitie este cea de substantiv in care dar= cadou. Nu pacalesti pe nimeni daca spui ca nu e tema... funda? big grin

| Nicoleta12345 explică (pentru ralluca15lp):

Serios nu e tema, era pe o fisa, si chiar nu intelesesem, si voiam sa stiu.

| ralluca15lp a răspuns (pentru Nicoleta12345):

Nu conteaza tongue happy

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

E cuvant.