| kaumi a întrebat:

Ursii albi hiberneaza?

Răspuns Câştigător
| miha2010 a răspuns:

Ursul alb sau nanok traieste la polul la nord nu hiberneaza, asa stiu eu, doar cel brun. Ursul alb este o sursa de hrana pentru eschimosi si este animal de interes international.

2 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Masculii sunt activi tot anul, construindu-si adaposturi temporare in zapada doar cand vremea se inrautateste foarte tare. Femelele, insa, hiberneaza iarna in barloguri adanci si largi, sapate in gheata, cel mai adesea intr-un versant abrupt, aflat de obicei la maximum 10 kilometri de coasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel putin asa cred.