| xCalin a întrebat:

Salut, TPU!
Am primit un proiect la biologie in care trebuie sa spun care este cauza datorita carei nu mai hiberneaza ursii. Am cautat pe Internet si nu am gasit. Deci...care este motivul pentru care ursii nu mai hiberneaza?
Cel mai bun si mai rapid raspuns primeste FUNDA!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Din cauza incalzirii globale. Se schimba vremea anotimpurilor. Daca ai observat iarna nu mai ninge prin decembrie ci apare mai tarziu. Iar primavara este foarte cald,atingand temperaturi aproape ca cele ale verii.
Stratul de ozon care ne protejeaza de radiatiile ultra-violet este distrus si de aceea se produce un efect de seră.
Ursul se tezeste mai repede din hibernare pentru ca metabolismul lui ii cere sa arda grasimi. fiind cald el trebuie sa manancepentru a arde acele grasimi. Dar cand este iarna se conserveaza mai bine grasimile, deci e mai ibine sa nu apara asa de repede timpul cald, inainte de primavara pentru a nu induce ursul in eroare. Daca se trezeste inainte de primavara el nu va putea gasi asa usor de mancare.