| Damian412346 a întrebat:

Va rog ajutati-ma, la finalul clasei a 9-a vreau sa ma transfer la alt liceu, acelasi profil, si nu stiu care e treaba cu mediile. Si am auzit ca trebuie sa nu ai absente, dar este vreo problema daca am absente motivate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te putea transfera este obligatoriu sa ai media anuala cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
Absentele nu sunt o conditie de transfer, cu atat mai putin cele motivate.

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! Si in caz de nu ma pot transfera la finalul clasei a 9-a, ma pot transfera in clasa a 10-a pe semestrul al 2-a? Daca da, ce conditii va trebui sa indeplinesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Damian412346):

Conditia este aceeasi ca dupa cl. a IX-a.

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca daca vreau sa ma transfer in clasa a 10-a la sfarsitul semestrului al 2-lea trebuie sa am media semestriala mai mare ca a ultimului din clasa in care vreau sa ma transfer?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Damian412346):

Desi mi-ai declarat raspunsul castigator se pare ca nu l-ai citit cu atentie. Media ANUALA trebuie sa fie cel putin EGALA cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles acest aspect, dar daca vreau sa ma transfer la sfarsitul sem al 2-lea clasa a 10-a, ce medie imi trebuie?

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Acum am vazut ca am scris la sfarsitul sem al 2-a eu doream sa ma refer la sfarsitul primului semestru!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Damian412346):

Se ia in considerare media de promovare a cl.a IX-a.