| FloreaCosmina a întrebat:

Va rog ajutati-ma! La ora de chimie profesoara ne-a predat ecuatiile chimice si nu le-am inteles maine am chimia ne-a dat tema si a zis ca ne asculta dar nu stiu cum sa fac. Daca m-ati ajuta cu un exemplu dar sa il explicati putin!(sunt in clasa a VII-a).

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Iti rezulta H2SO4 si nu ai niciun coeficient de pus.In alte cazuri e posibil sa ai si ca sa-ti dai seama ce trebuie sa pui in fata unui compus trebuie sa te gandesti ca ceea ce se afla inainte de sageata trebuie sa fie egal cu ce e dupa.Sa luam de exemplu alta reactie:
H2SO4 + NaOH -> Na2SO4+H2O
Prima data de uiti in partea stanga.Scrii pe o foaie cati atomi de hidrogen ai(in cazul de fata 3), de sulf(unul singur)de sodiu(tot unul), de oxigen(5).
Apoi te uiti in dreapta si faci la fel.O sa ai 2 atomi de sodiu, 2 de hidrogen, unul de sulf si 5 de oxigen.
Dupa incerci sa egalezi, lasand oxigenul ultimul.Se observa usor ca in stanga ai un singur sodiu, iar in dreapta 2.Atunci vei pune un 2 in fata lui NaOH si mai numeri odata:2 de sodiu in stanga=2 de sodiu in dreapta; un SO4 in stanga =un SO4 din dreapta.Dar 4 Hidrogen din stanga nu mai este egal cu 2 din dreapta si atunci vei pune un 2 in fata apei(H2O).Apoi repeti procedeul din nou.
La final ecuatia reactiei va fi: H2SO4 + 2NaOH -> Na2SO4+2H2O

Ca sa-ti dai seama in scrierea formulei ce numere pui jos, de exemplu de ce la apa e H2O si nu e 2-ul in alta parte trebuie sa lucrezi cu tabelul in fata pana le inveti.Trebuie sa urmaresti care e valenta fiecarui element si apoi le inversezi.In molecula apei, Oxigenul are valenta 2, iar Hidrogenul 1.Cand scrii formula inversezi valentele, iar 2 se duce langa H si 1(care nu se mai scrie -e ca la mate ca si cum ai inmulti ceva cu 1) langa H.Si asa faci la toate

| lilylove a răspuns (pentru AdelinaC):

De unde stii cati de hidrogen sulf sodiu oxigen etc ai?
a si cum se face egalarea? ecuatilor chimice. plssssssssss azi ne asculta la chimie si nu ne-a explicat cunm se fac

| tere1999 a răspuns (pentru AdelinaC):

Luminita9 te rog imi spui si mie de unde stii cati de hidrogen ai sau sulf oxigen sodiu zink potasiu si oricare alta element? plssssssssssssss miai face o mare placere

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

De exemplu ce reactii nu ai inteles? Sunt mai multe...

| FloreaCosmina explică (pentru AdelinaC):

Nu am inteles ecuatiile chimice..de exemplu SO3 +H2O CE REZULTA? O formula chimica dar cum imi dau seama. spunea profesoara despre coeficienti ca trebuie sa amplifici.

| Andreea74 a răspuns:

Incearca sa intelegi lectia din manual sau intreaba mai bine o colega care e in tema exact cu ceea ce faceti, si care se pricepe... eu una inteleg unele lectii mai bine din manual:d spor la invatat:*

| FloreaCosmina explică (pentru Andreea74):

Am incercat si variantele astea dar nu prea mi-au fost de ajutor..Mersi pentru sfat orisicum :*

| lilylove a răspuns:

Asta nici eu nu stiu si azi ma asculta si pe mine