| anuk a întrebat:

Va rog ajutati-ma rapid
cum se rezolva problema: trapezul isoscel ABCD cu >ABCd, AB II CD are unghiurile ascutite egale cu 60 de grade si baza mica egala cu laturile neparalele, care sunt de 12 cm. Pe planul trapezului se ridica perpendiculara AM egala cu 12 cm. Sa se afle distantele de la punctul M la BC, CD si BD.
poate sa fie si cateva indicatii sau cam cum trebuie sa fac desenul va rog
FUNDITA

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Construiesti inaltimile in trapez. apoi faci perperndicularele din A pe BC, CD, BD, conform teoremei celor trei perpendiculare, dreapta determinata de punctul M si inaltimea din A pe BC este distanta de la M la BC.
Aceeasi regula sa aplica si la celealte laturi.

Sper ca te-am ajutat. Daca nu ai inteles, poti sa imi trimit un mesaj happy

2 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Trapezul exercitiul 2 rezolvat

| Ysha a răspuns:

Maine nu este scoala tongue (adica la mine la scoala nu se fac ore)