| 알리나 a întrebat:

Va rog dati-mi ceva exeple de analizare la pronumele posesiv

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pronumele posesiv exprima ideea de posesie, înlocuind atât numele
posesorului, cât si pe cel al obiectului posedat.

Caracteristici

* e însotit de articol posesiv genitival care îsi schimba forma dupa
genul si numarul obiectului posedat
* nu are forme pentru genitiv si dativ singular
* la genitiv, dativ plural apar formele alor mei, alor tai, alor
nostri, alor vostri
* substituie numele posesorului (acordându-se în persoana si numar)
si se acorda în gen, numar si cat cu obiectul posedat
* la persoana a III-a plural nu are forma proprie, se foloseste
pronumele personal lor

În nominativ si genitiv:

Pronume personale: eu, tu, el, ea, al lui, a ei

Pronume posesive: al meu, al tau, al sau, a sa

Functii sintactice

1. Subiect: Ai nostri sunt cei mai buni.

2. Nume predicativ: Pamântul este al alor mei.

3. Atribut pronominal: Rezultatele alor nostri s-au modificat.

4. Complement direct: I-am întâlnit pe ai sai acolo.

5. Complement indirect: Am plecat cu ai mei la munte.

6. Complement de agent: Scrisoarea este trimisa de ai mei.

7. Complement circumstantial de mod: Eu am procedat ca ai mei.

8. Complement circumstantial de loc: Voi merge la ai mei.

9. Complement circumstantial de timp: Am venit dupa ai mei.

2 răspunsuri:
| AiDuTzA a răspuns:

Cartea este a mea.
a mea-N.P. exprimat prin pronume posesiv, persoana a I-a, singular, un singur posesor, un singur obiect posedat, G

| Alleychan a răspuns:

Pronume posesiv:
Ai tai sunt chemati la servici.
Cine sunt chemati? Ai tai.
Ai tai = pronume posesiv, un singur posesor, mai multe obiecte posedate, caz nominativ, f.s Subiect.

Adjectiv pronominal posesiv:
Colega mea a fost laudata de profesori.
mea = adjectiv pronominal posesiv, caz acuzativ, functie sintactica atribut adjectival.