| Ushhher a întrebat:

Buna tuturor
Cum faci diferenta dintre pronumele posesiv si pronumele reflexiv.
Cel mai bun raspuns primeste funda + vot

Răspuns Câştigător
| AngelHugz a răspuns:

Pronumele posesiv înlocuiește numele posesorului unui obiect, este precedat de articolul posesiv și are forme care arată persoana și numărul pronumelui și dau indicații despre genul și numărul substantivului care denumește obiectul posedat.
Forme:
-sg. :
al meu, al tău, al său;
a mea, a ta, a sa;
ai mei, ai tăi, ai săi;
ale mele, ale tale, ale sale;

-pl.:
al nostru, al vostru;
a noastră, a voastră;
ai noștri, ai voștri;
ale noastre, ale voastre;

Pronumele reflexiv este tipul de pronume care ține locul obiectului asupra căruia se exercită direct sau indirect acțiunea verbului, fiind identic cu subiectul propoziției, și având aceeași persoană cu verbul.
Formele propriu-zise există numai pentru persoana a III-a (pe sine, sie, sieși). Pentru celelate persoane se folosesc formele neaccentuate ale pronumelui personal, cu valoare de pronume reflexiv. Dacă pronumele are alt număr și altă personă decât verbul determinat, atunci este pronume personal.

8 răspunsuri:
| liiaa a răspuns:

Nu ma pricep la romana...

| Ushhher explică (pentru liiaa):

Nu te pricepi, nu raspunde...

| Jeraticx a răspuns:

Pronumele posesiv este un pronume de posesie cand faci o propozitie trebuie sa posede un pronume si pronumele reflexiv este un pronume de reflexie cumd faci o propozitie trebuie sa reflecte un pronume ceva de genul nu prea stiu atat de bine sper ca ceva ceva am zis fine ori cum tu stii cum este

| Jeraticx a răspuns (pentru Jeraticx):

Nu ma pricep

| Jeraticx a răspuns (pentru Jeraticx):

Habarnu aveam

| Love8D a răspuns:

Pai pronumele posesiv e ala care iti spune ca apartine cui va( Ex:a mea, a ta)iar cel reflexiv inlocuieste un substantiv si arata ca actiunea exprimata de verb se resfrange asupra subiectului.sati spun mai multe despre pronumele reflexiv:
-are forme doar pentru persoana a-III-a
-are foeme forme doar pentru dativ si acuzativ
-pentru dativ:sie,sies,is,s-i,-si(asteas toate la dativ)
-pentru acuzativ:pe sine,se,s-(asteas toate la acuzativ)
Tot ce trebuie e sa stii tu este:sie,sies,is,si,s-i,-si,pe sine, se, s- (asta ii pronumele reflexit)
Deci in concluzie invata pronumele care ti le-am dat ca la ii tot pronumele reflexiv, nu mai are alte forme, iar al posesiv exprima ca un lucru e posedat

| BlackCatDesignHD a răspuns:

Pai pronumele posesive sunt din 2 parti: al meu, al tau, al nostru, al vostru, iar cel reflexiv e mereu cu s, pe sine, se si s happy sper ca te-am ajutat

| Abby2502 a răspuns:

Pronumele reflexiv inlocuieste obiectul asupra caruia se exercita in mod direct sau indirect actiunea unul verb.

Pronumele reflexiv prezinta particularitati morfologice si sintactice distincte :

- are numai cazurile acuzativ si dativ, iar formele au aceeasi persoana si acelasi numar ca si subiectul verbului determinat.

- reprezinta aceeasi persoana ca si subiectul, avand forme proprii numai pentru persoana a III-a.

Ac. pe sine, se, s-
D. siesi, sie, isi, si-
- aceste forme sunt nediferentiate dupa gen si numar, iar la persoanele I si a II-a se folosesc formele neaccentuate de acuzativ si de dativ ale pronumelui personal.

In cadrul pronumelui reflexiv putem distinge :

reflexivul dinamic, care exprima o actiune cu participarea intensa a subiectului, construit cu pronume in acuzativ, dar si in dativ: ma gandesc, se teme, isi inchipuie, isi imagineaza;
reflexivul obiectiv exprima coincidenta dintre subiectul si obiectul actiunii: a se imbraca, a se trezi;
reflexivul reciproc arata ca actiunea este savarsita de doua sau mai multe persoane, fiecare suferind rezultatul actiunii celuilalt: a se certa, a se iubi, a se bate, a se saluta.
In multe constructii, pronumele reflexive neaccentuate la dativ determina un substantiv, au sens posesiv si functie sintactica de atribut pronominal (dativul posesiv).

Model de analiza pentru pronumele reflexiv

Isi ia palaria de pe cap.
Costel si-a bagat banii in chimir.

Pronumele reflexive isi, si- determina substantivul "palaria", respectiv "banii" si arata ca subiectul (el – Costel) este posesorul obiectului "palaria", respectiv "banii".

isi = pronume reflexiv, persoana a III-a, numarul singular, cazul dativ posesiv, forma neaccentuata, functie sintactica de atribut pronominal,

si- = pronume reflexiv, persoana a III-a, numarul singular, cazul dativ posesiv, forma neaccentuata, functie sintactica de atribut pronominal.

Specificul pronumelor reflexive cu sens posesiv consta, deci, in faptul ca ele determina un substantiv, care denumeste obiectul posedat de subiect.

Pronumele reflexiv sine, construit cu diferite prepozitii are urmatoarele functii sintactice :

atribut pronominal prepozitional:
Iubirea de sine inseamna egoism.

complement direct:
Cine nu se pune pe sine jertfa nu-i vrednic sa stapaneasca.

complement indirect:
Vorbeste mereu despre sine.

complement circumstantial de loc:
L-a asezat langa sine.

Pronumele Posesiv

1. Pronumele posesiv înlocuieşte numele unui obiect sau numele unor obiecte care se află într-un raport de posesie unul faţă de altul. El poate fi întrebuinţat:
● cu valoare relativă (când substituie numai numele posesorului);
● cu valoare absolută (când substituie atât numele obiectului posedat, cât şi numele posesorului):
Caietul meu s-a găsit, iar al tău nu se vede nicăieri.
meu – înlocuieşte numai numele posesorului (= care îmi aparţine mie);
al tău – înlocuieşte atât numele obiectului posedat, cât şi numele posesorului (= caietul care îţi aparţine ţie).
2. Pronumele posesiv are următoarele forme:

Posesorul
Persoana
Obiectul posedat
un obiect posedat
mai multe obiecte posedate
masculin
feminin
masculin
feminin
un singur
posesor
I
II
III
(al) meu
(al) tău
(al) său
(al) lui
(al) ei
(a) mea
(a) ta
(a) sa
(a) lui
(a) ei
(ai) mei
(ai) tăi
(ai) săi
(ai) lui
(ai) ei
(ale) mele
(ale) tale
(ale) sale
(ale) lui
(ale) ei
mai mulţi
posesori
I
II
III
(al) nostru
(al) vostru
(al) lor
(a) noastră
(a) voastră
(a) lor
(ai) noştri
(ai) voştri
(ai) lor
(ale) noastre
(ale) voastre
(ale) lor

3. La pers. 3 sg., alături de formele pronumelui posesiv (al său, a sa, ai săi, ale sale), se folosesc şi formele de genitiv singular ale pronumelui personal propriu-zis (al, a, ai, ale lui; al, a, ai, ale ei).
4. Pentru pers. 3 pl., în locul pronumelui posesiv, care nu are forme proprii, se întrebuinţează forma de genitiv plural a pronumelui personal (al, a, ai, ale lor).
5. Fiind folosit cu valoare absolută, pronumele posesiv este totdeauna precedat de articolul posesiv (al, a, ai, ale).
6. Cu valoare relativă, funcţionând ca determinant al unui substantiv, pronumele posesiv poate apărea fie fără articolul posesiv (caietul meu), fie însoţit de acest articol (un caiet al meu, acest caiet al meu, caietul cel nou al meu).
7. La feminin singular pronumele posesiv are două forme cazuale:
● una pentru nominativ-acuzativ (mea, ta, sa, noastră, voastră):
Teatrul nostru naţional şi literatura noastră dramatică au ajuns într-o stare proastă, domnule, foarte proastă… (I. L. Caragiale)
● alta pentru genitiv-dativ, omonimă cu forma de plural (mele, tale, sale, noastre, voastre):
Nu-i neapărată nevoie ca băiatul să ştie cu de-amănuntul istoria mamei sale. (G. Călinescu)

Singular
Plural
N.A.
G.D.
sora mea
surorii mele
surorile mele
surorilor mele

Sper ca te ajuta happy Funda?