| TheAnonimous3037 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti toate operele pe care trebuie sa le invat pentru BAC la romana,profil UMAN,opera si autorul,am inteles ca nu se mai da Al. Lapusneanul si Hanul Ancutei,va rog spuneti-mi daca e adevarat.Iar pasoptismul,simbolismul, junimismul(curentele literare)se dau si la subiectul 3? Funda pentru cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Ai asa:
- POEZII -
Poezie romantica: Luceafarul SAU Floare albastra (Mihai Eminescu);
Poezie simbolista: Plumb SAU Lacustra (George Bacovia);
Poezie modernista: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (Lucian Blaga) SAU Testament SAU Flori de mucigai (Tudor Arghezi) SAU Riga Crypto si Lapona Enigel (Ion Barbu) - primele 3 intra si la arta poetica;
Poezie neomodernista: Leoaica tanara, iubirea... (Nichita Stanescu);
Poezie traditionalista: Aci sosi pe vremuri (Ion Pillat) SAU In Gradina Ghetsimani (Vasile Voiculescu);
- TEXTE NARATIVE -
Comedie: O scrisoare pierduta (I. L. Caragiale);
Nuvela psihologica: Moara cu noroc (Ioan Slavici);
Roman obiectiv: Baltagul (Mihail Sadoveanu);
Roman realist-obiectiv: Ion (Liviu Rebreanu);
Roman modern, citadin, subiectiv, psihologic, roman al experienței: Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război (Camil Petrescu);
Roman de tip balzacian, bildungsroman, tradițional, citadin, obiectiv: Enigma Otiliei (George Calinescu);
Roman traditional, obiectiv, realist: Morometii (Marin Preda);
Basmul: Povestea lui Harap-Alp (Ion Creanga);
Parabola dramatica: Iona (Marin Sorescu);
Nuvela istorica: Alexandru Lapusneanul (Costache Negruzzi) - aceasta se incadreaza si in romantism;
== Pana aici toate sunt comune pentru REAL si UMAN ==
In plus, cei de la UMAN, mai au:
Roman postmodern: Zmeura de campie (Mircea Nedelciu);
Roman postbelic, postmodernist, realist: Femeia in rosu (Adriana Babeti);

In afara de opere literare, se pot da la subiectul 3 si:
- Criticismul maiorescian
- Junimea si convorbiri literare
- Modernismul lovinescian
Insa, ma indoiesc ca vor da altceva in afara de opera literara.

| AC4S4 a răspuns (pentru AC4S4):

P.S.:
Am uitat sa mentionez ca ar mai fi o opera: Maitreyi (Mircea Eliade).
Aceasta intra la roman al experientei, insa, acolo intra si "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi". Dar, poate sa iti pice o cerinta sa faci un eseu pentru un roman scris de Camil Petrescu, acolo intra acelasi roman. Insa, nu poate sa iti pice sa faci un eseu pentru un roman scris de Mircea Eliade (Maitreyi), din moment ce Eliade nu intra ca autor canonic. Deci, ca sa inveti mai putin, invata doar romanul lui Camil Petrescu.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de unde sti daca se va da x sau y.
Cel mai bine este sa le stii pe toate.

| TheAnonimous3037 explică (pentru anonim_4396):

Ce intrebare pun eu si ce raspunsuri dati voi...eu am intrebat ce opere se afla in programa de la bac, nu ce se da!

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Hanul Ancutei nu se da de cativa ani și Lapusneanul de ce nu se da?

| Acele96 a răspuns:

Tema pentru acasa de Nicolae Dabija