| spuf_8357 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati:
1 Daca asupra unui corp actioneaza doar forte conservative iar singurul transfer de energie este prin lucru mecanic, care dintre urmatoarele proprietati ale corpului nu poate fi modificata?
a)Energia cinetica; b)energia potentiala; c) temperatura; d)viteza;

2. care dintre urmatoarele afirmatii e adevarata?
a)fortele conservative conserva energia potentiala;
b)fortelele conservative conserva energia cinetica;
c)fortele conservative conserva energia.

3. Care dintre urmatoarele afirmatii e adevarata?
a) Daca un corp e in repaus asupra lui nu se efectueaza lucru mecanic.;
b)Lucrul mecanic poate modifica doar pozitia sau viteza corpului dar nu si temperatura acestuia;
c)cand un corp interactioneaza cu mediul prin forta de frecare, energia lui se conserva;
d)Transferul de energie sub forma de caldura insoteste intotdeauna frecarea.

4. Vectorul de pozitii al unui mobil in miscare e caracterizat prin:
a)punct de aplicatie, modul, directie si sens;
b)modul si directie;
c)modul, directie si sens.

5. Un om se misca rectiliniu uniform plecand de sub un felinar. Ce fel de miscare exercita umbra capului sau si ce se deplaseaza mai repede : omul sau umbra capului sau?
a)rectilinie uniforma- omul;
b)rectilinie uniforma- umbra;
c)rectilinie accelerata- umbra;
d)rectilinie accelerata- omul.

6. In care din miscarile de mai jos, mobilul nu strabate spatii inegale in intervale de timp egale?
a)rectilinie uniforma;
b)uniform accelerata cu viteza initiala;
c) uniform incetinita.

7. O galeata al carei fund are o perforatie cade liber in vid. Cu ce viteza relativ la viteza galetii va curge apa prin perforatie, la un moment dat?
a)Cu o viteza dubla fata de viteza galetii;
b)Cu o viteza pe jumatate din viteza galetii;
c)Cu un sfert din viteza galetii;
d)Apa nu va curge prin perforatie.

daca aveti si o explicatie va rog sa o postati

Răspuns Câştigător
| mihai_7182 a răspuns:

1-a pentru ca l=deltaEc; 2-c; 3-b ca nu are leg cu temp; 4-c pentru ca mobilul e in miscare, doar cand e in repaus se vb de punct de aplicatie; 5-b umbra e mereu in fata omului cand merge; 6-b pentru ca in celelalte poate strabate si 7-c presupunand ca e o perf mik.