| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum va descurcati cu scoala? Eu invat dimineata, ma trezesc la 7, stau 6 ore pe scaun, dupa aceea sunt foarte obosita. Dorm la amiaza 2 ore. Ajung la 3 acasa, dorm pana la 5, apoi ma uit la tv. Nu este deloc bun programul meu. Pur si simplu nu invat nimic in timpul saptamanii, de asta am ramas putin in urma. Seara nu pot sa invat, adica la 5 cand ma trezesc. Doar dimineata pot invata, atunci am mintea limpede. Urmeaza clasa a 12 a si chiar nu stiu ce o sa fac. Voi puteti sa invatati seara? Eu cand vin de la scoala sunt extrem de obosita si nu pot sa mai fac nimic, nici treaba, nici sa scriu. Programul de dimineata nu imi prieste. Ce pot face sa imi invat organismul sa se obisnuiasca cu programul de dimineata? Mie somnul dimineata mi se pare cel mai dulce. Dar din pacate o sa am si servici in viitor, si facultate si tot dimineata o sa ma trezesc. Am nevoie de mai multa forta interioara, dar de unde sa o scot? Seara adorm foarte greu, pe la 1. Si astfel pierd toate zilele.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si mie mi se intampla cam la fel. Apoi mi-am impus reguli: dormeam la pranz doar o ora, nici un minut mia mult. Timp de doi ani (a 11a si a 12a) nu am dat drumul la TV sau calculator nici macar o data. Vei vedea ca daca renunti la ele, vei fi mai odihnita, vei dormi mai bine si vei invata mai cu spor.

| Nastia a răspuns:

Eu am ghinionul sa invat dupa-amiaza.ma trezesc pe la 8. 30-9. 00 si mai invat 2-3 randuri si imi fac ghiozdanul. apoi pana in 11-12 mananc si plec, ...in 3 sferturi de ora ajung la scoala.stau 7 ore acolo.vin acasa ori la 8 ori la 9.mananc,m-apuc de scris, invat.la 12-12. 30 ma bag la somn.si tot asa, ...mai am un an cu programul asta. dintr-a 11a intru de dimineata.nici asa nu e bine. k va trebui sa ma trezesc la 5. 30. pot foarte bine sa invat seara.mai ales tarziu.nu pot sa invat pana in 8 seara.eu cred ca ar trebui sa iei lecitina sau magneziu sa ai forte dimineata.eu,cand ma trezeam la 6 sa-nvat beam un ness tare inainte sa plec sau chiar 2.si mi-era bine.bafta la invatat.

| Swabia a răspuns:

Off.programu`asta...
Eu incep orele de la 8 a. m timp de 6 saptamani, apoi de la 12 a. m timp de 3 saptamani ...Greu`greu de diminiata, trezirea pe la 7, ajung acasa pe la 2-3-4, depinde de orar...mananc,dorm...cica numa`2 ore... da`de fapt ma apuca 9-10, apoi stai si suflu`n degete k nu mai am somn si ma apuc sa ma invat cate ceva, da`e o problema concentrarea niciodata nu e prezenta. sad...In timpul examenelor, lucrari imporatnte. ma trezesc la 5 si atunci invat! big grin

| SweetCandy a răspuns:

Eu una invat tot dimineata si ma simt bine asa, adica am un program mult mai organizatbig grin
hmm...si eu ajung la 3 acasa, dorm iar pe la 6 ma apuk de lectii si invat pana pe la 9 happy
si astfel e ff bine, cel outin eu m-am invatat!
happy
succes in noul an scolar!happy

| Silvia a răspuns:

Pai...eu incep la 8, deci pe la 7 sunt in picioare... dar m`am obisnuit... e mai bine asa. avem mai mult timpwinkingEu stiu ptc am invatat si dupa amiaza si nu prea ai timp de nimic... te trezesti pe la 10-11-12, la 13-14 trebuie sa fii la scoala, deci dimineata e pierduta cu dormitul, apoi...vii de la scoala pe la 19-20 si cand mai ai timp sa faci temele, sa stai la pc, sa iesi afara?! Nu mai ai timp de nimic! Eu vin pe la 14:30 acasa[am 6 ore in fiecare zi] si nu ma simt deloc obositahee hee pentru mine scoala e un loc unde ma relaxezlaughing ma simt bine...nu am de ce sa ma simt obosita.doar stau in banca vreo 5 ore, si restul sunt pauze, in care cutreier scoala, merg la magazin, alerg un coleg.ma distrezhee hee. Deci ce ziceam...cand vin acasa mananc, apoi ma uit putin la tv pana pe la ora 16... apoi in 30-60 de minute imi termin temele si mai invat tot 30-60 de minute.Deci pe la 18 am terminat cu scoala, si sunt gata sa ies afara.Vin in casa pe la 21 si stau la pc vreo 2-3-4 ore, dupa care ma culc si apoi vine o noua zi si fac acelasi lucrubig grin. Te sfatuiesc sa incerci sa faci ca mine.big grin
Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| elenacata a răspuns:

Eu trebuie sa ma trezesc de la 6 ca fac naveta.si vin la 3 dar eu cand vin de la scaoala nu mai dorm(doar cand simt nevoia)invat si fac temela ...si ma pun in pat pe la 11:30-12

| pam_pam a răspuns:

Crissa, laguna e ceva legat de mare. Tu te refereai la lacuna, in memoriewinking.
Acum on-topic : si eu invat de la 8 la 4 dup-amiaza si e groaznic, mai ales ca de obicei adorm pe la 2 si foarte rar ajung la prima ora. De obicei la 10-11 sunt la scoala si chiulesc de la 1-2.laughing Ma rog, anul asta mi-am promis ca nu mai fac asa.:d Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma bucur c-am terminat-o. Nu-ti fa mari griji, ca nu-i eterna. Scapi si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu zic sa incerci niste pastile pentru. organism pentru a iti intari organismul si sa incerci sa inveti si seara putin si daca zici ca nu poti dormi seara cred ca ar fi ok sa dormi mai putin ziua sau sa nu dormi de loc eu asa cred iti doresc succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aoloo sunt clasa a 7 a eu si ce as vrea sa invat dimineata :X pe urma am timp ca asa nici nu ma trezesc bine si ma duc la scoala mai vin la 7...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ți povestesc ritualul meu, cât mai pe scurt.

-ma trezesc la 6, ma pregătesc de scoală : îmi fac geanta (seara îmi este lene), îmbrăcat, aranjat, iar la 7:15 am ieșit pe ușă.
-stau la scoală pana la 2 de obicei, ajung acasă pe la 3 fără 15, mănânc și ma ma culc puțin, ca sunt foarte obosita, pur și simplu nu sunt în stare de nimic. "puținul" ala la mine înseamnă pana la ora 22, când ma trezește mama. Ma înarmez cu o ciocolata.(pe care ma chinui sa o reduc, ÎNGRĂȘA!) asa, și ma apuc de învățat pe la 23... învăț câteva ore bune, dar nu reușesc la toate, ca mi se închid ochii și de dormit nu prea mai am timp, nu cred ca dorm 2 ore pe noapte.

altceva nu-mi doresc, decât sa dorm. nici eu nu știu ce sa fac. e chiar nasol programul

| cristina_4037 a răspuns:

Mi mi se intampla la fel ca si tie, dar daca tu chiar vrei, poti sa inveti seara mai ales ca la pranz dori 2 ore, esti odihnita. Te apuci pe la 10-11 daca tot zici ca adormi la ora 1 si citesti de cateva ori dupa aia repeti, nu cuvant cu cuvant precum papagalul, spui ceea ce ai retinut, mai citesti, si de obicei la mine seara nu stiu tot nu retin tot...ma bag in pat si parca ma roade ideea ca nu stiu tot si repet fara sa vreau asa cu ochii inchisi in pat, si adorm, dar de dimineata cand ma trezesc imi amintesc tot perfect, nu inteleg de ce dar mie asa mi se intampla de dimineata stiu totul foarte foarte bine chiar daca seara mai aveam lagune. Te pup si bafta :*:*
Si eu tot a 12-a trec si...asa ca...bafta si spor la treaba sa ai note foarte bune si sa intrii la ce facultate vrei tu la stat fara plata( de preferat). Te pup, si... burta pe carte happy:*:*:*

| cristina_4037 a răspuns:

Da...blushingblushing scuze am gresit