| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa dau la romana si engleza la litere si as vrea sa stiu cum este. Se pune accent pe literatura la facultate sau mai mult accent pe gramatica? rolling on the floor Mie imi place literatura mai mult. Vreau raspunsuri de la cine stie! Multumesc funda! Gramatica la romana nu mi-a placut mie sincer, e plictisitoare. Mai frumoasa e literatura si sa scrii rezumate, sa citesti.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Se pune accent pe amandoua, depinde si de profi.

| brokxy a răspuns:

Si LOL laughing))) ba nu va luati de mine stiu ca am pus intrebare odata ca la ce foloseste facultatea. Dar sincer imi este dor de scris, de teste, examene laughing
Lucru este greu XD vREA SI EU pauza fizica (greselile de scriere au fost, pentru ca asa am vrut lol)

| Phantelul a răspuns:

Eu iti recomand alta facultate, asta e inutila, mai departe nu o sa iti foloseasca la absolut nimic literatura si prostiile alea filosofice, mai bine te indrepti spre limbi straine ( tot asa 3 ani ) inveti o limba straina : germana, franceza, sau ceva mai exotic ( presupunand ca tu stii deja engleza ok ) si te-ai scos, o sa iti fie mult mai usor la angajare. Gramatica limbii romane e inutila nu iti cere nicaeri la servici, trebuie sa stii ceva mai practic.

| AlinnaV a răspuns:

Ai doar senzatia ca iti este dor de teste, scris si examenelaughing Odata intrata in Litere, cu greu mai iesi de acolo vie. Dar ca sa iti raspund la intrebare, 70% literatura si 30% gramatica (undeva la 10-12 examene pe semestru). Daca nu iti place gramatica limbii romane atunci vei avea parte de o surpriza. Daca faci 3 greseli gramaticale in examen ai picat. Cat despre literatura: ai cate un curs de literatura atat pentru romana, cat si pentru engleza. Restul cursurilor sunt despre nemurirea sufletului (dar si acolo trebuie sa citesti o groaza de filosofi). Practic ai undeva la 60 de carti pe semestru. Nu mi-a dat viata depresie, cum mi-a dat facultatea de litere. Dar hei, cu multa cafea, plansete si stres, poti sa treci si chiar sa o termini happy. Acuma iti scriu din spitalul de nebuni

| brokxy a răspuns (pentru AlinnaV):

LOL Nu, serios ce altceva mi-ai recomanda? Facultate
Chiar vreau sa fac o facultate dar sa nu ma omoare cu zilele. ceva mai chill

| AlinnaV a răspuns (pentru brokxy):

Sincer, la licenta cam toate facultatiile te omoara. Doar cand vei ajunge la master acolo vei afla ca exista scoala fara stres, dar pana atunci trebuie sa induri. Am cunoscut diverse persoane de la diferite facultati si nu am auzit povesti diferite de cea pe care ti-am spus-o. Ideea e ca pentru a supravietuii este sa alegi o facultate pe care chiar ti-o doresti sa o faci, nu doar asa din plictiseala, pentru ca atunci nu o sa te ti. Incearca sa gasesti ceva care te pasioneaza si sa faci din treaba asta un viitor loc de munca.