| WayhaughtK a întrebat:

Vreau sa imi dezvolt cultura. Si vreau sa invat cat mai multe despre lumea in care traim ( din trecut si ce se intampla azi).
Ce carti imi puteti recomanda? Site-uri sau canale de Youtube.
Multumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenul tău Google.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Quora + Wikipedia = love

| devilshelp a răspuns:

Wikipedia e plictisitoare, sa citesti un ditamai scrisul care probabil nu iti va ramane in minte e mai mult pierdere de timp. Poti sa cauti pe Youtube clipurile cu lucrurile care te pasioneaza pentru ca vei gasi foarte multe care sunt bine facute, in engleza, dar si in romana. Eu ma uit la "Doza De Spatiu", "Doza De Cultura Generala", "Doza De Istorie" si mi se par foarte interesante. Daca ai Netflix gasesti foarte multe documentare si acolo
Daca nu, poti sa urmaresti Discovery pe televizor ca si acolo se dau lucruri interesante

| Psihiatruldeserviciu a răspuns:

Pe Youtube:
Crashcourse - playlisturi de cursuri pe o multime de domenii, aranjate cronologic (iti recomand sa incepi cu cele de istorie)
In a nutshell - filmulete scurte pe subiecte interesante
Cgp grey
Robert Sapolsky lectures - daca te intereseaza sa intelegi biologia din spatele comportamentelor umane
Carti non-fictiune:
Yuval Harari - Sapiens (daca vrei sa iti dezvolti perspectivele, cu asta trebuie sa incepi)
Seria de carti Big ideas simply explained - nu stiu daca sunt traduse in romana, dar daca stii engleza, iti recomand oricare dintre ele. Cea despre filosofie, de exemplu, iti explica pas cu pas evolutia ideilor oamenilor despre lume, de la cei mai vechi fillsofi si pana la cei curenti.
Viktor Frankl - Omul in cautarea sensului vietii - o carte scurta, cu notiuni istorice, filosofice si psihologice, legate de experienta unui lagar nazist.
Carti de fictiune din care inveti lucruri care se aplica in realitate:
George Orwell - 1984 si Ferma animalelor
Aldous Huxley - Minunata lume noua
William Golding - Imparatul mustelor
Kurt Vonnnegut - Pianul mecanic
Bonus: Daca nu te deranjeaza sa citesti de pe telefon, gasesti o multime de carti gratis pe aplicatia Anybooks ( pe google play)

| FreddieM a răspuns (pentru Psihiatruldeserviciu):

Foarte faina indrumare draga amice, dar as mai vrea una daca se poate. Ce ne facem noi, prostimea care nu prea stim engleza in asa maniera ca sa devenim si noi putin mai,, cultivati"? Mersi

| Bula a răspuns (pentru FreddieM):

Inveti limba engleza.
In ziua de azi, oriunde mergi in lume, cu limba engleza gasesti parteneri de conversatie.