| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi retrag dosarul de la facultate.Am platit taxa aferenta sem.1 si puteam sa mi-l retrag la sfarsitul semestrului.Am tot amanat fara sa citesc ca daca il retrag acum, in aprilie facultatea retine 75 % din taxa anuala.Eu cum am zis am platit doar sem 1.In al 2-lea nu m-am inscris si nici nu am mai mers la cursuri, dar dosarul a ramas.Acum ca vreau sa mi-l retrag nu o sa mi- l dea fara sa platesc restul de 25%?

Răspuns Câştigător
| johndoe22 a răspuns:

Chestia asta e destul de discutabila, pentru ca desi in contractul tau de studii scrie ca trebuie sa platesti 75%, nu scrie nicaieri ca au dreptul sa-ti refuze wliberarea dosarului, lucru care si ilegal, pentru ca nu au dreptul sa-ti retina un act in original(diploma de bacalaureat si foaia matricola) ca si garantie.Ar trebui sa discuti cu seful de an, sau mai bine cu Cancelarul studentilor teoretic ar trebui sa se rezolve problema.Totusi avand in vedere ca traim in Romania nu poti fi sigur de nimichappy. Daca as fi in locul tau si nu as reusi sa rezolv problema asta as merge la secretariatul fostului meu liceu si la as face o cerere de eliberare a diplomelor si a foi matricole.Te costa cam 100 de lei(asa era cand mi-am pierdut eu diploma) si o zi pierduta pe drumuri si trebuie sa mergi si pe la Inspectoratul Scolar Judetean s-o ridici.Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru johndoe22):

Ar fi o solutie foarte faina sa imi elibereze de la liceu alta diploma, dar voi vrea sa merg la o facultate din cadrul aceleeasi universitati de la care incerc sa imi retrag dosarul acum. Oare nu va sesiza nimeni la inscriere? Pentru ca nu se accepta ca un student sa urmeze cursurile a 2 facultati simultan.=) Multumesc de raspunsm, m-a ajutat.

| johndoe22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce universitate esti, de examplu eu am fost/sunt student la 2 facultati in acelasi timp in cadrul aceleeasi universitati UBB.La o facultate eram la taxa si aveam si reducere 25% pentru ca eram student in acelasi timp la buget in aceeasi universitate dar in cadrul altei facultati. Dupa primul an mi-am dat seama ca facultatea la care eram la buget nu a fost o alegere buna si nu isi are rostul si m-am gandit s-o schimb, deci m-am dus la admitere la o noua facultate, evident tot in cadrul aceleeasi universitati.Pe fisa aia de inscriere era intrebarea daca urmati/ati urmat cursurile unei alte facultati si daca da care etc etc(ceva de genul,citat aproximativ) si trebuia sa aduci si o adeverinta de la facultatea la care esti/ai fost in care sa scrie daca esti la buget sau la taxa,eu m-am facut ca n-o vadhappyNu-mi convenea sa le zic ca am mai facut un an la buget pentru ca as fi intrat automat la taxa. Dupa examen am intrat la buget,le-am dus actele in original(la taxa poti sa ai copii, la fara taxa esti obligat sa duci originalele) si in aproape trei ani nu s-a intamplat nimic rau si sunt destul de convins ca nu o sa se intample;-). Inafara de asta m-am si dus dupa vreo luna la secretariat sa le cer o adeverinta care sa ateste ca sunt student la ei si ca sunt la buget, in care trebuia sa si scrii la motivul eliberarii "a-i servi la reducerea taxei la facultatea.", am fost destul de stresat atunci, dar nimeni nu a avut nimic de obiectat.Acuma nu stiu ce sa zic, depinde poate de ce noroc ai, ideea ar fi ca sunt destul de multi studenti si nu sta secretara sa verifice pe fiecare in parte presupun.Bafta!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt obligati sa-ti dea dosarul iar pentru plata te pot actiona in judecata, desi nu prea cred ca o sa obtina castig, daca n-ai urmat sem.II.

| DenisaO a răspuns:

Trebuie sa platesti cei 25%.