| Gurgiu a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un caine si ma gandeam la un Beagle este o alegere buna? sau

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde unde-l ții. dacă stai la bloc nu e o alegere prea bună pentru că acești câini sunt fooooarte energici și au nevoie în permanență să alerge și să fie activi, lucru imposibil într-un apartament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei un câine energic, care îți distruge tot prin casă și fuge des de acasă, e perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frumoasă rasa. L-am văzut pentru prima data în filmul "Căței și pisici" sau ceva de genul. Însă nu am avut, dar îmi plac ca rasă.

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt câini frumoși, jucăuși, nici mari nici mici, prietenoși, energici, etc. Singurul lor defect este ca urla destul de rău. Deci nu este cea mai buna alegere dacă stai la apartament sau la casa cu vecini aproape.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Corect. Are un vecin de la parter un Beagle. Frumos si jucaus dar cand urla noaptea, te trezeste si din morti.

| acerr a răspuns:

Un caine e un caine! ia unul fara stapan si veti fi amandoi fercititi
fa un gest nobil. lasa rasele

| MagicOneT a răspuns:

Din punctul meu de vedere, o alegere buna este un Akita Inu sau un Husky Siberian. Depinde si de preferintele tale, daca vrei un caine de statura mare, unde locuiesti (bloc sau casa) etc.

| XYZ02 a răspuns:

Este un caine activ,energetic,jucaus.
Putin cam greu de dresat si nu se intelege cu frigul, poti sa il scoti iarna pe afara, tie o sa ti se faca frig inaintea lui, dar ideea este ca este un caine de interior fie apartament fie casa.
Cand iei un caine asigura-te ca are pedigree, deoarece sunt multi samsari care vand animale cu 200 ron si eu le numesc de rasa(plus ca exista foarte multe probleme de sanatate).

| alwaysandforever1234 a răspuns:

Eu am un beagle, o frumoasă femela de 5 anisori.
Este foarte jucausa si iubitoare, insa trebuie sa ai mare grija.
Deoarece beagle-ul este un caine de vanatoare, va avea nevoie de multa multa miscare.
Si ce este cel mai important, sa nu ii dați alta mancare decat cea de caini, altfel risca sa ajunga obez/ă.
Mai trebuie sa stii ca lasa si foarte mult păr.

| Maxim94 a răspuns:

Depinde ce îți doresti de la un câine! Pentru afecțiune buldogul francez.iti oferă o iubire de care nu te poti satura ...pana nu ii ai nu o sa intelegi ce câine este(mega adorabil). detin unul, iar dacă vrei pentru paza și sa fii ascultat ciobănesc german, amstaff sunt câini cu care te intelegi de minune.cei de vânătoare sunt cam in legea lor... dacă nu ii oferi pentru ceea ce e creat el cam greu.te gandesti ce îți doresti de la un câine. iubire, loialitate sau in cazul tau sa-ti aducă ratele