| Cherryl a întrebat:

Vreau sa va aud parerea! (pshihologie-bac)

Sunt clasa a10a, la profil folologie. Am inceput sa ma gandesc de acum la ce voi da exact bacalaureatul. de ex, toata lumea din scoala am inteles ca la competente vor alege geografie care este la alegere cu pshologie, universala, logica, etc. Eu in scimb, nu imi doresc geografia, ci psihologia, avand in vedere ca pshihologie fac doar intr-a 10a. Nu spun ca este usor, din contra! Dar sunt sigura pe mine, si de ceea ce vreau sa fac. Sunt dispusa sa invat mai mult decat necesita programa la psiho. Numai ca multa lume ma decurajeaza, in general profesorii. a fost odata o conversatie intre mine si profa de mate in care imi spunea: "CUM?! Vrei la bac sa dai psihologie?! vaaaaaiii rolling on the floor Nu am auzit lume care sa dea la pshihologie, pentru ca este FOARTE GREU! Este problema ta, dar sigur nu vei face mare lucru... nici cei mai inteligenti din scoala nu sunt potriviti pentru o asa materie. Psihologia nu este pentru oricine."
OK, ok! Am inteles ca pshihologia este grea, intr-adevar! Asta nu inseamna ca eu nu pot, sau ca este imposibil... Este o materie frumoasa, si imi place. De ce sa nu dau?! De ce sa dau la geografie care mie nu imi place?!

TPU, ce este de facut in cazul asta. Stiu ca decizia imi apartine mie, si cum am mai spus sunt sigura pe mine, dar. cu asemenea "descurajari" incep sa imi pun si eu intrebari si sa am dubii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are mare importanta (ori chiar deloc) ce spun altii, decizia este numai a ta si trebuie sa-ti urmezi visul si sa faci ce-ti place. Tu o sa practici profesia si este greu sa faci ceva ce nu te atrage si nu-ti face deloc placere, chiar daca este mai grea profesia aleasa.

2 răspunsuri:
| EuAli a răspuns:

Urmeaza-ti inima cel mai bine.
Daca iti place psihologia de ce sa nu dai BAC-ul de psihologie?

| Cherryl explică (pentru EuAli):

Iti multumesc pentru raspuns! Sunt total de acord cu tine! Cu siguranta imi voi asculta inima...

Imi pare rau, daca mergea sa dau mai multe fundite dadeam.
M-am orientat dupa raspunsul cel mai rapid. sad kiss