| Ioana2012J a întrebat:

Vreau şi eu să-mi spuneţi ce romane din literatura japoneză cunoaşteţi... Fundă

Răspuns Câştigător
| wintage a răspuns:

Memoriile unei gheise.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru wintage):

"Memoriile unei gheise" a fost scris de Arthur Golden, care NU e japonez, deci romanul nu face parte din literatura japoneza

| wintage a răspuns (pentru KlaraWeiss):

E ok. Nu am citit romanul. Am auzit doar ca e interesant. Si nici nu m-am documentat de autorul sau.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru wintage):

L-am citit; e interesant, dar, ca orice lucru american, denatureaza adevarul in scopul senzationalului. Gheisa Mineko Iwasaki (cea care i-a furnizat autorului informatiile pe baza carora a fost scris romanul) l-a dat in judecata pe Golden pentru ca nu a respectat informatiile pe care le-a dat ea si nu i-a pastrat anonimatul. Dupa care, a scris si ea "Adevarata viata de gheisa" laughing ca replica la romanul lui Golden. Eu am citit multa literatura japoneza. E drept ca inca nu in original, dar poate intr-o zi o voi putea face si pe asta.

| wintage a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Interesant. Poate o sa imi fac timp

8 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

"Memoriile unei gheise" a fost scris de Arthur Golden, iar "Shogun " de James Clavell, ambii occidentali, nu japonezi. Scriitori japonezi: Murasaki Shikibu: "Genji Monogatari"(Povestea lui Genji); Haruki Murakami: "Padurea norvegiana", "Dans, dans, dans", "Cronica pasarii arc", "In cautarea oii fantastice" s.a.; Eiji Yoshikawa: "Taiko", "Musashi"; Yasunari Kawabata (premiul Nobel pentru literatura) "Dansatoarea din Izu", "Tara zapezilor", "Maestrul de go", "O mie de cocori", "Casa frumoaselor adormite" s.a.; Osamu Dazai: "Amurg", "Decaderea umana"; Yasushi Inoue: "Lupte cu tauri", "Pusca de vanatoare"; Koto Abe: "Femeia nisipurilor", "Groapa","Chip strain","Omul cutie" s.a.; Yukio Mishima: "Confesiunile unei masti", "Setea de iubire", "Culori interzise", "Tumultul valurilor", "Templul de aur" s.a.; Ryu Murakami:" In supa miso", "Ecstasy", "Copii de aruncat" si multi, multi altii.

| quitpwg a răspuns:

Un MARE roman - Shogun

| KlaraWeiss a răspuns (pentru quitpwg):

"Shogun" nu face nici el parte din literatura japoneza, cel care l-a scris e James Clavell.