| Babushka a întrebat:

Vreau si eu sa tin post e prima data si nu prea stiu ce trebuie sa manac, ce nu am voie sa fac va rog dati-mi si mie niste sfaturi.:*

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

In post nu se mananca carne, oua, lapte, branza, daca ne referim la ritul crestin ortodox. La romano-catolici postul exclude doar carnea.
Deci, poti manca legume de toate felurile crude ori gatite si fructe.
In post nu se beau bauturi alcoolice, nu se fac fapte rele, sex, nu se vorbeste urat si se spun rugaciuni. Dupa post trebuie sa te spovedesti si apoi sa te imartasesti inainte de sarbatori. Daca nu ai tinut pana acum post trebuie sa incerci daca poti sa te privezi de anumite mancaruri si mai ales daca familia ta nu va tine post va fi greu ca tu sa faci acest lucru. Exista pateuri vegetale, zacusca, salata de vinete care a fost conservata pentru iarna. In zilele cu dezlegari se poate consuma peste, dar aceste zile sunt indicate in calendarul ortodox, in mod concret. Poti consuma salate, la care poti sa pui ulei de floarea soarelui ori de masline. In loc de carne poti consuma soia din care se poate face tocanita, ori snitele sau sarmale (tocand soia ori cumperi acest produs deja macinat). Se pot consuma ciuperci care contin proteine si sunt si gustoase. Poti manca ciorbite de legume, de fasole boabe ori pastai, supe de rosii, de chimion, supe de visine, de mere si orice iti mai trece prin cap.
Sper ca ti-am fost utila, prin raspunsul dat la intrebarea ta si daca vei reusi sa tii postul, vei avea si satisfactia ca vointa ta a fost mai puterniuca decat dorinta de a manca ce vrei.
Eu nu ma pot lauda ca am tinut posturi in viata mea dar mamica mea, Dumezeu s-o odihneasca, a facut acest lucru in fiecare post si a considerat ca asa se purifica si degreveaza organismul de toxinele acumulate printr-o alimentatie cu proteine animale, in special, care aduc un aport de aciditate crescut in organism si astfel faciliteaza si unele imbolnaviri.
Mult succes si multa sanatate.

9 răspunsuri:
| User a răspuns:

Pai nu trebuie sa mananci: carne, oua, lapte (adica alimentele care au origine animala)
Si ce nu ai voie sa faci?thinking Pai, sa faci mai mult bine, sa te rogi mai des, sa mergi la biserica... de-asteahappy

| dean a răspuns:

Sa nu mananci cu dulce si sa nu faci fapte rele, pa!

| RoxanaCher a răspuns:

Nu trebuie sa mananci ce provine de la animale:carne, oua, branzeturi, mezeluri etc. Poti sa mananci Tofu, lapte de soia, carne de soia, branza de soia, eugenia, cartofi prajiti, pizza(vegetariana)etc.Trabuie sa fii buna cu cei din jur, sa ajuti saracii, oamenii cu probleme, sa fi mai credincioasa(sa te rogi, sa mergi la biserica etc.). Imi pare bine ca te-ai decis sa ti post! Te va ajuta foarte mult! Doamne ajuta!

| sweety_2724 a răspuns:

Mananc produse din soia, sunt bune big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu trebuie sa mananci cam tot ce provine de la animale lapte, carne, branza, oua, nu trebuie sa fumezi si sa bei alcool dar cel mai important sa incerci sa fii mai buna cu cei din jur. Daca ti post la mancare si cand iesi afara din casa injuri si esti rea cu semenii tai e egal cu 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa faci sex fara prezervativ ca cica nu rami

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa mananci carne lapte oua branza dulciuri ai grija ca daca cineva care e cu tine in casa nu tien si mananca in fata ta poata sa te faca sa mananci ca eu am patit-o asa ca ai mare grija mananca si tu cartofi prajiti sau fierti ciorbe de zarzavat nu stiu ce iti trece tie prin cap da sa nu mananci ce preovine de la animale

| georgy90 a răspuns:

Pai, nu mananci nimic de la animale cum ar fi carne lapte oua, mananci legume, fructe. Atunci cand ti post nu trebuie doar sa nu mananci de dulce, mai trebuie sa : nu vorbesti urat, sa nu te certi cu cineva, sa nu faci dragoste cu iubitul. Succes:*