| Timeeeaaaaa a întrebat:

Vreau un sfat si niste opini.Sunt in clasa a 10-a si as vrea sa ma hotarasc unde o sa merg la facultata(daca iau bacu desigur)si pana acum m-am gandit la o facultate de arhitectura si acum recentt mi-a venit in minte sa merg la drept. vreau niste opinii despre aceste doua optiuni (daca e usor,instituti mai bune de invatamant, experiente propri, etc.)si as mai dori sa aflu si alte optiuni de facultate fara medicina.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca vrei sa mergi la arhitectura, trebuie sa ai talent la desenat, e o facultate destul de grea, mi se pare ca se face 4 ani, dar na apoi ai sanse sa castigi bine. Dreptul, eu sunt la drept anul IV, e mult de invatat, si destul de greu. Cel mai bine e sa mergi la stat, faultatiile particulare sunt frectie, cele mai bune de stat sunt cele 6 din hexagon : Bucuresti, Cluj, Timisoare, Sibiu, Iasi si Brasov cred. Dupa ce termini dreptul esti jurist! nu avocat, pentru avocatura ai nevoie de stagiatura 2 ani si examenu de barou, dar din juristi poti deveni multe, magistrat, avocat, executor judecatoresc, notar etc

| Cadillac a răspuns:

Ai putea sa mergi la management acolo a facut fratemiu si a terminat.E usor acolo.Sau la drept cum ai zis tu dar e greu sa intri.Eu unul vreau sa incerc sa intru la academia de politie.Dar mai ai timp sa te gandesti.

| BiancaRocky a răspuns:

Hey... iti pot oferi niste opinii si niste sfaturi ..in fine acelasi lucru..Deci daca de ex. vrei sa te duci la o facultate La drept ai ar fi la Avocatura nu?\ Atunci ar trebui sa inveti mai mult din politica cu dreptul nu va fi usor sa inveti dar va merita efortul din plin pentru ca Vei primi multi bani ca`m 50 60 mil. pe luna cam asa si gandeste te ca este bine si la medicina ..asa e esti un pic mai nasol pentru ca e ft ft greu sa inveti eu de ex vreau sa dau la medicina si e ft buna plus ca ajuti oamenii si chiar daca imagineaza te pe tine ca ai fi doctor si ai iincerca sa faci un tlansplant de inima? da si ai reusi. ai salva viata acestui om dar daca nu reusesti nu este nimic nu l`ai omorat u intelegi? Adica ai incercat sa-i faci tlansplANTUL SI nu ai reusit asta este vei avea si Coborasuri dar si urcarsuri. bine ca daca tu vrei o meserie asta nu se rezuma doar la bani se rezuma si la pasiunea de acea meserie eu iti zic aceste doua Meserii sper ca te am ajutat si sa nu te fi plictisit cat am scris Imi dai o fundita? Te pup papa!

| BiancaRocky a răspuns:

Hey... iti pot oferi niste opinii si niste sfaturi ..in fine acelasi lucru..Deci daca de ex. vrei sa te duci la o facultate La drept ai ar fi la Avocatura nu?\ Atunci ar trebui sa inveti mai mult din politica cu dreptul nu va fi usor sa inveti dar va merita efortul din plin pentru ca Vei primi multi bani ca`m 50 60 mil. pe luna cam asa si gandeste te ca este bine si la medicina ..asa e esti un pic mai nasol pentru ca e ft ft greu sa inveti eu de ex vreau sa dau la medicina si e ft buna plus ca ajuti oamenii si chiar daca imagineaza te pe tine ca ai fi doctor si ai iincerca sa faci un tlansplant de inima? da si ai reusi. ai salva viata acestui om dar daca nu reusesti nu este nimic nu l`ai omorat u intelegi? Adica ai incercat sa-i faci tlansplANTUL SI nu ai reusit asta este vei avea si Coborasuri dar si urcarsuri. bine ca daca tu vrei o meserie asta nu se rezuma doar la bani se rezuma si la pasiunea de acea meserie eu iti zic aceste doua Meserii sper ca te am ajutat si sa nu te fi plictisit cat am scris Imi dai o fundita? Te pup papa!