| anonim_4396 a întrebat:

Vreu sa stiu niste lucruri despre profilul stiinte ale naturii(clasa a 9-a):

1. Vreau si eu o lista cu TOATE materiile care se fac in clasa a 9-a. Vreau absolut TOT, inclusiv sportul sa-l puneti.
2.Insumand toate materiile, cate ore am in total pe saptamana?
3.La chimie cam pe ce se bazeaza materia?
4.La fizica cam pe ce se bazeaza materia?
5.In gimnaziu biologia a fost impartita in anatomie, zoologie, botanica si ecologie.Acum in a 9-a ce fac?

Răspuns Câştigător
| marina28 a răspuns:

Pai "stiinte ale naturii" este un profil destul de lejer. Iti spun pentru ca si eu sunt la acelasi profil. Ca materii le ai tot pe cele din a8a adica : matematica romana biologie geografie istorie fizica sport franceza chimie dirigentie informatica desen muzica religie plus logica si tic( ceva cu calculatoarele. este posibil sa fi facut si in a8a depinde de scoala la care ai fost ). Desenul si muzica o sa faci cu randul : o saptamana desen si una muzica.O sa ai 30 de ore pe saptamana ( am pus in calcul si ora de dirigentie plus optinalul pe care il ai.La mine a fost sportul pentru ca o sa ai doar 1 ora pe saptamana.) Geografie si istorie o sa ai o ora pe saptamana, romana 4, mate 4, fizica 3, bio si chimie 2, franceza, engleza 2, logica 1, tic 2, info 1. La chimie o sa faci chimie anorganica. Adica tot ce ai facut la generala : reactii chimice, concentratii procentuale, mase atomice plus cateva lucruri noi ( combinatii complexe, reactii redox ). La fizica o sa faci optica, mecanica tot felul de chestii cu reflexia refractia dispersia luminii. O sa faci multe lucruri asemanatoare chiar identice cu cele de la generala. La biologie o sa faci ceva gen zoologie : dar nu o sa studiezi un animal in parte. o sa studiezii specia gen : mamifere crustacee artropode etc. O sa inveti despre mitoza meioza ( aici o sa fie si probleme de rezolvat ). Cam asta e in mare. Nu e mare lucru. eu zic ca o sa iti fie usor.
P.S. : ai incredere in ce ti'am scris pentru ca eu abia am trecut a10a deci imi amintesc foarte bine clasa a9a. Succes! :*

1 răspuns:
| Hauhauhau a răspuns:

1.Romana,engleza,franceza,istorie,mate,fizica,chimie,biologie,geografie,stiinte socio-umane(logica),religie,muzica,desen,sport,informatica, tic, purtare
2. aproximativ 30
3.Chimia este foarte naspa.reactii
4.Mecanica
5.Genetica