| divaioana a întrebat:

Ziceti-mi si mie dc s-a pus virgula si semnul exclamari = Afara ploua, ninge!

Răspuns Câştigător
| Rares24 a răspuns:

Pai happy "ploua, ninge" este o enumeratie si e ca si cum ai zice: oua, lapte, paine etc laughing si sem, nul exclamarii se pune deoarece este o actiune momentana! ca si cum ai zice: Pleaca! aici se zice ploua! Daca iti place fundita pls :*

10 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Este o enumerare a unor fenomene de același fel (meteorologice.).

| DyaElla a răspuns:

Semnul exclameri "!" este folosit pentru a intona adecvat propozitia, conform regulilor gramaticale.
Virgula "," este folosita pentru a desparti cuvintele din enumeratie.

| MoonLight a răspuns:

Virgula are rolul de a marca absenta unei conjunctii coordonatoare si de a unii doua propozitii principale. Semnul exclamarii scoate in evidenta cele doua fenomene ale naturii.Fiind pus acest semn, afirmatia devine clara si considerata adevarata de catre cititor.

| Dreamer a răspuns:

Afara ploua, ninge!
, = poetul ezita, este melancolic, visator (ca mine happy )
! = si-a dat seama ca ploaia vazuta initial este de fapt ninsoare si accentueaza acest fapt pentru a se face inteles (cred big grin ).

| Raluca27 a răspuns:

Virgula s-a pus pentru ca e o enumeratie ploua si ninge, iar semnul exlamari este pentru ca e o exclamatie ploua si ninge in acelasi timp ceva de gen uau... funda?
big grin

| QuitQusifor a răspuns:

Pai Ploaua (, si) ninge (! inseamna ca este ceva important)

| Mindjack a răspuns:

Pentru ca s-a corectat. De exemplu, esti nebun, tantalau! Adica s-a corectat, scuzati pentru limbaj =D

| CristiannaMJ a răspuns:

Deoarece nu se putea sa nu se puna virgula(,)pentru ca e o enumeratie si semnul exclamari pentru ca exclama ceea ce spune.

| SweetestPoison a răspuns:

Virgula pentru enumeratie... semnul exclamarii pentru exclamare.na thinking

| valiska10 a răspuns:

Aceasta propozitie se explrima la o exclamare. un exemplu: afara ploua sau ninge? adica se refera la o combinatie intre ploaie si ninsoare. sper ca intelegi semnul intrebari face parte din ceea ce sti-am spus mai devreme: este o exclamatie!