| eu_stie_tot a întrebat:

Acum cateva zile fratele meu a primit cadou un catel f dragut. Catelul e bichon si e simpatic dar eu i-am spus fratelui meu ca eu nu imi doresc un caine asa ca el va fi cel care va avea grija de el. El a acceptat. Cainele fiind pui trebuie scos des afara, mai face si in casa, trebuie sa ne jucam cu el. Problema e ca fratele meu nu are grija de el asa cum trebuie. Cum amandoi suntem la scoala, cainele e singur in casa cam 6 ore pe zi. Il scoate doar la pranz si seara afara si abia sta cu el 10 min. Si cand face mizerie niciodata nu curata klumea, sau amana pana se impute toata casa. Am incercat sa vb cu mama mea si ea mi-a spus sa fiu mai indulgent putin si sami amintesc ca la varsta lui si eu am avut un catel. Bine imi amintesc de cainele meu dar acela nu l-am avut f mult timp ( cam o luna)... apoi l-am dat. Si eu aveam grija de el.
Pur si simplu nu mi se pare corect sa curat eu dupa catel daca eu nu il vreau. Nu ma intelegeti gresit. Imi plac animalele dar nu mai vreau inca o responsabilitate. Cu mama nu se poate discuta. Degeaba incerc sa o conving ca fratele meu nu are grija de catel. De cateva ori ne-am certat din cauza asta. As vrea intr-un fel sa scap de pui. Nu sal omor sau alcvlaughing vreau sal dau altcuiva. Gasesc persoane, nu e problema... dar cum imi conving mama sa ma lase. Sau macar cum sa-l fac pe fratele meu sa aiba grija de caine?
Idei cv?

Răspuns Câştigător
| bluegirltz a răspuns:

Si eu mi-am luat un catel si maine, de Paste face un an.La inceput nu m-am stiut deloc descurca cu el.Parerea mea este sa ii spui fratelui tau ca daca nu are grija de el il veti da la cineva.Prinde-l asa cand nu curata dupa el si tu mama ta si tatal tau va planuiti sa va prefaceti ca il dati(pregatiti tot si va prefaceti ca il duceti)iar apoi fratele tau va plange si vei spune ca il dati si asa pana va spune ca promite ca il da.Ai si tu putina grija de el si o sa vezi ca cu timpul il vei iubi.La inceput cu cainele meu, mamei nu ii placea deloc de el. Dar a trecut timpul si acum face parte din familie.Pentru mine e ca si fratele meu.Al meu e de rasa Yorkshire terrier toy. Funda? plsssssss te rog da-mi funda pentru ca trebuie sa fac cat mai multe puncte pe TPU ca daca nu fac anumite puncte mi se inchide contul.

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Da. ai partial dreptate dar daca ii faceti program nu va fi nici o pb face ti cu rindul si va fi bine. un catel e cel mai bine prieten. VEi vedea in timp te rog asculta ma eu am catel si sa stii ca nu l as da nimanui. El te simte cind esti suparat si te asculta cind vb cu el. Te rog incearca si vei vedea, vb cu fratele tau si as la o intelegere. nu stiu ce virsta ai dar toti copii doresc animale si nu vor parintii si tu ai si nu vrei? imi pare rau pentru tine incearca si vei vedea cxa il vei iubi

| asya a răspuns:

Impaiati-l!tongueglumesc...Cu putina rabdare il puteti invata sa nu-si mai faca treburile in casa! Ai putea de asemenea sa-ti iei si tu un catel care sa-si faca treburile in camera fratelui tau...si sa lasi sa se imputeasca(cum spui tu) ca sa vada si el cum e! Sau prinde un sconcs si pune-l la el sub pat!
NU mai face curat dupa el...asa o sa faca fratele tau! Nu v-a avea ce face! Eventual propune-i sa luati un alt animal...broscute...pesti hamster...papagali...vezi tu!
P. S:Capul sus! O sa treci si pe asta ce va fi va fi, ai sa spui ca asta-i viata... e si maine o zi!

| Ingerasull99 a răspuns:

De ce nu ai avea grija de el, eu am o nepotica de 1 an si 4luni e scumpa foc si cum ramane cu mine, profit de fiecare clipa sa ma joc cu ea sa am grija de ea, desi nu vreau un copil trebuie sa am grija de unul, lasa de la tine, e cel mai bine!

| nexa a răspuns:

Poi...mai vorbeshte cu el. dati`l la un vecin pana veninti voi! Daca nici asa atunci ar trebui sa va luati alt caine, alt animal!

Succes!
sper ca am fost de ajutorhappy
pup.Bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E chiar tragic ce ti se intampla...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-l iubesti si sigur nu ti se v-a mai parea greu sa cureti dupa el...are el vina ca este un animalut? De asta ne mai ajuta d-zeu, pentru ca noi sa ajutam pe cei necuvantatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai explici frumos ca cainele trebuie scos afara de trei ori pe zi si ca cainelui ai trebuie foarte multa atentie ieu imi doresc foarte mult un catel si de aia trebuie sa astept pana la iarna cand va veni mosul dar sa nu credeti ca mai cred an mos craciun ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand eu ma rog de parintii mei sa-mi cumpere un catel si tu vrei sal dai alt cuiva.Adoile rand daca iti plac animalele trebuie sa ai grija de ele. A TREILEA RAND SPUNEI FRATELUI TAU CA NU MAI CURETI DUPA EL SA CURETE SINGUR DACA TIE SCARBA EU AS FACE ORSCE PENTU a primi un catel\
rusine rusi de 3 ori rusine sa-ti fie ca nu vrei sa a grija de el